Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Diş lekelerinden kurtulmak icin dişteki beyaz lekeler nasıl gecer diş lekeleri dişteki beyaz lekeler diş lekeleri nasıl gecer dişlerdeki
  Diş problemleri sadece sağlık acısından değil, gorsellik acısından da oldukca onemlidir Melek'lerim.
  Sağlıklı dişler icin, duzenli olarak diş fırcalamak mı gerekiyor sadece? Elbette ki hayır Melek'ler.

  Gun icinde ictiğimiz kahve, cay gibi kafein icerikli bir cok icecek dişlerde leke oluşmasına neden oluyor Melek'ler. Peki diş lekeleri icin ne yapmak gerekir; buyrun uzmanından tavsiyeler alalım.

  Diş Hekimi Cağdaş Kışlaoğlu bircok kişinin rahatsızlık duyduğu diş lekeleri hakkında onemli bilgiler verdi.

  Diş Lekesi Nedir?
  Dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan yediğimiz ve ictiğimiz besinlerden kaynaklanan ayrıca tedavi surecinde kullanılan antibiyotiklerden de oluşabilen lekelerdir. Diş lekeleri kişiyi gorunum acısından rahatsız edicidir. Fakat kısa sureli tedavi işlemleri sayesinde kolaylıkla temizlenebilir.

  Hangi Besinler Diş Lekelerine Sebep Oluyor?

  Dişlerde lekelenmelere sebep olan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  Soda ve Kola: İcecekler icerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yaparlar.

  Kımızı ve Beyaz Şarap: Kırmızı şarap dişlerde yoğun rengi sebebi ile beyaz şarap ise icerdiği asit nedeniyle dişlerde leke yapar.

  Kahve ve cay: Cay ve kahve ulkemizde oldukca tuketilen bir icecek fakat icerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakır.

  Havuc suyu ve vişne suyu gibi icinde ‘kromojenic’’icerikli gıdalarda diş lekelerine sebep olur.
  Hazır gıdalar: Enerji icecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırır.


  Diş Lekelerinin Tedavisinde uygulanan teknikler neledir?

  Diş Beyazlatma: Diş lekelerinde en cok uygulanan tedavi diş beyazlatma işlemidir. Bu işlemde iki farklı beyazlatma yontemi vardır. Birinci yontem ev tipi beyazlatma yontemidir. Diş Hekimi tarafından dişlerinizin uzerine takmanız icin ağız olcunuze uygun kalıplar hazırlatılır. Bu kalıbın icerisine Amerikan FDA onaylı bir ilac konularak ve beyazlatılacak dişlerin ustune yerleştirilir. Gunde ortalama 4–6 saat takılması gerekir. İkinci ise muayenehanede uyguladığımız beyazlatma işlemidir. Dişlerdeki gozeneklerin temizlenmesinde “Hidrojen peroksit” yani oksijenli su veya turevi “ Karbamid peroksitli jeller kullanılıyor. Bu maddeler 45 dakika sureyle lazer ışığı verilerek aktive edilip beyazlama gercekleşiyor. Bu uygulamada dişeti ve dokular ozel koruyucularla korunduğundan zarar gormemektedir. Kişinin diş minesinin rengine bağlı olarak beyazlama oranı değişmektedir.

  Yaprak Porselen Uygulaması: Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuc alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında son derece etkilidir. Laminate venerler ince porselen yapraklardır. Materyalin ışık gecirgenliğinden dolayı oldukca doğal bir gorunum sağlayan porselen venerler kişinin dişlerinde sadece 0,15 ile 0,30 mm aşındırmayla dişlerin on yuzeylerine yapıştırılırlar. Bu sayede bireyler dişlerinde beğenmedikleri şekil ve rahatsız oldukları renkleşmelerden kurtulabilirler.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.