Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Hayır olmaz. Diş ipi kullanmamak icin binlerce bahane uretebiliriz. Ama doktorlara gore diş ipi ağız sağlığımız icin cok gerekli. Neden mi? Yediklerimizden arta kalan bakteriler dişlerin en ucra koşelerine yerleşiyor. Zamanla plaklar oluşuyor. Son aşamada dişler curuyor. Ağız sağlığımızı korumak icin onlarca şey uretilmiş. En temel iki urun diş fırcası ve diş macunu olmadan olmaz ama bu araclar da sorunu cozmeye yetmiyor. Dil fırcaları, gargaralar, diş ipleri devreye giriyor. Diş ipini pek sevmediğimiz belli. Bahanelere bakalım mı?


  Bahane 1: Yiyecekler dişimin arasında kalmıyor. Diş ipi kullanmama gerek yok.


  Diş ipi yiyeceklerle değil plaklarla savaşıyor. Dişinize yapışan bakterileri size mikroskopla gostersek koşa koşa diş ipi almaya giderdiniz. Cunku bakteriler plaklara, plaklar curuklere, curukler de dişci koltuğunda gececek uzun gunlere işaret. Plakları onlemenin en etkili yoluysa diş ipi.
  Bahane 2: Diş ipini nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
  Haklısınız. Diş ipini kullanmak gercekten kolay değil. Ama oğrenebiliriz:
  • Once ipi iki elinizin orta parmağına dolayın.
  • Sonra başparmaklarınızla destekleyerek yavaş hareketlerle diş aralarınızda kullanmaya başlayın.
  • Dişetlerine ulaştığınızda hassas davranmak onemli. Yoksa diş eti sorunları kapıyı calar.
  • Tum dişleriniz icin aynı işlemi uygulayın.
  • Arka dişlerinizde kullanmayı unutmayın. Cunku curuklerin coğu arkada oluşuyor.
  Bahane 3: Ellerim cok buyuk.
  Ellerinden memnun olmayan sadece siz değilsiniz. Herkesin elleriyle ilgili ufak tefek dertleri var. Bunlar diş ipi kullanmaya engel olmamalı. Ustelik diş ipi aparatlarıyla işiniz cok daha kolay. Diş fırcasına benzeyen Y bicimli bu aparatlarla diş ipi kullanmak dunyanın en zahmetsiz işi.
  Bahane 4: Diş ipine ayıracak vaktim yok.
  Diş ipini etkili kullanma suresi 3 – 5 dakika. Ama sadece 60 saniye bile o kadar yararlı ki. Kişisel temizliğinize onem veriyorsanız diş ipi kullanmanın da bunun bir parcası olduğunu aklınıza sokmalısınız. Ayrıca banyoda gecirdiğiniz vaktin cok daha azından bahsediyoruz.
  Gece cok uykunuz geldi ve uşendiniz diyelim. Sabah yapın, oğlen yapın, araba kullanırken, akşam dizi izlerken yapın fark etmez.
  Bahane 5: Diş ipi canımı acıtıyor.
  Diş ipi yuzunden dişetleriniz acıyor ya da kanıyor mu? Yanılıyorsunuz. Diş ipi dişeti sorunlarının cozumune de yardımcı. Doğru kullanırsanız diş ipi hic can yakmıyor. Dişetlerinizde aşırı kanama varsa kullanmaya bir sure ara verebilirsiniz.
  Diş ipiyle ilgili iyi haber: yaklaşık iki hafta boyunca dişlerinizi duzenli fırcalar ve diş ipi kullanırsanız diş eti sorunları kendi kendine yok oluyor. Beklenmeyen bir etki gorurseniz doktorunuza danışmalısınız.
  Bahane 6: Dişlerim birbirine cok bitişik. Diş ipi icin uygun değilim.
  Bahaneler bitmek bilmiyor ama plaklar beklemiyor. Normal diş iplerini kullanmakta zorlanıyorsanız mumlu olanları deneyin. Mumlu diş ipleri dişlerinizin arasında cok daha kolay hareket edebilir.
  Dişlerinizin arası cok acıksa superfloss denen sert uclu diş ipleri kullanabilirsiniz. Bunlarla hem incecik aralıkları hem de geniş boşlukları rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sizi hala ikna edemediysek doktorunuzdan bu konuda fikir isteyebilirsiniz.
  Bahane 7: Diş ipi parcalanıyor.
  Kalitesiz diş ipleri kullandığınızda icindeki ipliklerin minik minik cozulduğunu gorebilirsiniz. Bu konuda diş doktorunuza danışmak en iyisi.
  Bahane 8: Dişlerimi yaptırıyorum. Bu sıralar diş ipi kullanamam.
  O zaman diş ipi aparatlarını kullanın. Boylesi hem daha kolay olacak hem de diş ipi hasarlı bolgeye değmeyecek.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.