Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.681
  Konu
  4668
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.681

  Konu:4668

  Aldığı Beğeni:0  Diş hassasiyeti nedir ? Bir cok kişi diş hassasiyetinden yakınmakatdır. Ozellikle soğuk icecekler tuketildiğinde diş hassasiyeti kendini gosterir. Birey diş hassasiyetinden dolayı bazı besinlerden ve soğuk icecekleri tuketmekten kacınır. Peki diş hassasiyeti neden olur ? Diş hassasiyetinin nedeni nedir ? Bu soruların cevabını makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

  Dişler zamanla bir koşullardan etkilenip hasar gorebilirler. Sağlıksız besinleri tuketmek, kotu bir ağız hijyeni, diş kaybına, diş curumesine ve diş minelerinin aşınmasına hatta ve hatta diş eti cekilmesine bile neden olmaktadır. Ozellikle diş bakımının gerektiği gibi yapılmaması diş kaybının nedenidir. Aşırı derecede asitli ve şekerli gıdaları tuketmek diş kaybının diğer nedenlerindendir. Diş problemleri tum vucudumuzu olumsuz şekilde etkileyebilir.

  Diş hassasiyeti, diş hekimliği hastalarının en sık gorulen şikayetlerinden biridir.Bazı diş macunları, hassas dişleri olan insanlar icin cok sert olabilecek aşındırıcı bileşenler icerir. Bazı beyazlatıcı diş macunlarında bulunan kimyasallarda diş minesini aşındırabilir. Sıcak ve soğuk icecekler, tatlı ve ekşi gıdalar ve hatta diş fırcası gibi uyaranlar gecici ancak akut diş ağrısı tetiklemesine izin verir. Neyse ki, diş hassasiyeti aşırı duyarlılığı tedavi edilebilir ve tedavi edilebilir.

  Hassas Dişler icin Alınacak Onlemler

  Diş fırcanızı değiştirin. Ekstra yumuşak bir diş fırcası kullanmak kok yuzeylerin aşınmasını onleyecektir.
  Dişlerinizi fırcaladıktan sonra en azından gunluk olarak ağız bakım sularıyla gargara yapın .
  Fırcalama tekniğini değiştirin . Yatay olarak fırcalamayı kacının. Bu, diş aşınmasını ve diş koklerinin maruziyetini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
  Ozel bir diş macunu deneyin. Sensodyne gibi ozel olarak formule edilmiş diş macunları rahatlamaya yardımcı olabilir. Bunlar, ağrılı sinir tepkisini azaltabilecek stronsiyum klorur ve potasyum nitrat gibi bileşikler icerir, ancak bunun icin duzenli olarak kullanmanız gerekir
  Duzenli olarak diş hekiminizi ziyaretleri planlayın. Tam bir temizlik, diş plakasını duşurecek ve hassasiyeti azaltacaktır.
  Durumu şiddetlendiren gıdalardan kacının. Sıcak kahve, dondurma, şarap ve greyfurt suyu vs coğunlukla birinci sınıf suclulardır..

  Ağız ve diş sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler
  Diş erozyonu: Asidik yiyecek ve iceceklerden gelen asit saldırılarının neden olduğu diş minesi kaybıdır. Emaye yıpranmışsa, altında dentin acığa cıkar ve hassaslık doğurabilir.
  Dişetleri doğal olarak geri cekilebilir ve dişlerin kokleri acığa cıkar ve daha hassas olabilir. Kok yuzeyleri korumak icin bir mine tabakası yoktur.
  Dişeti hastalığı: plak veya tartar birikimi, dişin desteğini yok etmesine neden olabilir
  Bazı hastalar diş beyazlatma sırasında veya sonrasında kısa bir sure hassasiyet gosterir. Bunu tedaviye başlamadan once diş hekiminizle goruşun.
  Dişteki catlak veya curuk dişinizi hassaslaştırabilir
  Sert fırcalama işlemide dişi aşındırıp sızıya neden olabilir.

  40 yaş uzerindeyseniz diş etlerinizin dişlerinizden uzaklaşıp diş koklerinizi acığa vurarak yıpranma ve aşınma belirtileri gostermesi olabilir. Bu koklerin onları korumak icin mine yoktur, bu nedenle dişlerinin geri kalanından daha hassasdırlar. Dişlerinizdeki plak ve tartar birikimi diş etlerinizi geri cekebilir. Bazen hastalık yerleşebilir. Dişinizin kemik desteğini yok edebilir. Sigara kullanıyorsanız bilinki diş eti cekilmesini yaşamanız olasıdır. Diş sağlığınız ve genel sağlığınız icin sigarayı bırakın.

  Duyarlılık, genellikle sıcak veya soğuk yemek yiyerek veya soğuk havaya maruz kalarak başlayan kısa, keskin bir ağrı olarak tanımlanabilir. Ağrı sıklıkla takip eder. Hassas dişlerin ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak icin piyasaya surulen bircok diş macunu markası vardır. Dişlerinizi fırcalamak icin gunde iki defa fluorurlu diş macunu kullanmalısınız. Ayrıca hassas alanların uzerini ovabilirsiniz. Bu diş macunlarının , etkili olması icin duzenli olarak kullanmanız gerekir. Diş macunları herkeste işe yaramayabilir. Bunun yerine , yuksek florid iceriğine sahip bir alkolsuz gargarayı denemek isteyebilirsiniz . Bazıları hassasiyeti azaltmak icin ozel olarak tasarlanmıştır. Fırcalamadan sonra gunde iki defa kullanılmalıdır lar .

  Hassas diş ağrısının onlenmesinde ağız hijyeninin uygunluğu onemlidir.Sevgili okurlar diş hassasiyetinin nedenleri ile ilgili makalemizi incelediniz. Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zaman da bir diş hekime gorunmenizde fayda vardır. Konuya dair soru ve onerilerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa surede yanıt alabilirsiniz.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.