Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.681
  Konu
  4668
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.681

  Konu:4668

  Aldığı Beğeni:0  Diş eti kanaması neden olur , diş eti kanamasına ne iyi gelir ? Diş eti kanaması yaygın bir sorundur. Dişlerinizi fırcalarken veya diş ipi kullanırken diş etiniz kanarsa, bunun normal olduğunu duşunebilirsiniz. Ancak diş etlerinden kanama, altta yatan bir sorunu gosterir.Kucuk miktarda kan buyuk bir sorun gibi gorunmese de, diş etleriniz surekli kanıyorsa, gormezden gelmemelisiniz.Pek cok durumda, şişmiş ve kanamalı diş etlerileri diş eti hastalığının bir işaretidir . Cok sert fırcalama, yaralanma, hamilelik ve iltihaplanma gibi faktorler kanama diş eti kanamasına katkıda bulunabilir. Diş eti kanamasının nedenini belirlemek, en uygun tedaviyi belirlemede anahtardır. Makalemizin devamında diş eti kanaması icin ne yapmalı , diş eti kanamasını gideren uygulamalar hakkında bilgiler vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek icin okumaya devam edin..
  Diş eti kanaması bazen bir diş ipi kullanırken, bezen bir elmayı ısırken bazende bir diş fırcalama sonrası gorulur. Tabi durduk yere diş eti kanaması da olabilir. Bunun nedeni ağzıda plak birikimidir. Tedavi edilmeyen diş taşları sorun yaratabilir. Diş eti kanaması ekşi sozlukte nedenleri ile ele alınmıştır. Yorumlarda sağlıklısz diş etine vurgu yapılmaktadır. Diş eti kanamasına ne iyi gelir ibrahim saracoğlu yine mucizevi kuruyle bu rahatsızlığada meydan okuyor. 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı kekiği kaynatın ve suuzn. Daha sonra kekikli su ile dişlerinizi 4-5 gun fırcalayın. Bu kurun diş eti kanamasını ortadan kaldırdığını hocamız vurguluyor. Diş eti kanaması ve cekilmesi diş kaybıyla sonuclanabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir diş hekimine gorunmek faydalı olacaktır. Diş eti kanaması tedavi fiyatları hakkında bilgi edinmek icin tedavi olacağınız kilinkten fiyat bilgisi isteyebilirsiniz.
  Diş eti kanaması losemi belirtisi olabilir mi ? Diş eti kanamaları losemi bulgusu olabilir sık sık diş eti kanaması yaşıyorsanız mutlaka hekime gorunun.İyi ağız hijyeni ozellikle hamile kadınlar icin onemlidir. Hamilelik sırasında hormon dalgalanmaları da diş eti hastalığını ve diş eti kanamasını tetikleyebilir.Akciğer kanseri , kalp hastalığı ve felc riskini arttırmaya ek olarak , sigara kullanımı da diş eti hastalığına bağlıdır. Bu durumda sigarayı bırakmanızı tavsiye ediyoruz.Sigarayı bırakmak, diş etlerinizin iyileşmesini ve kanamayı durdurmasına yardımcı olabilir. Cok miktarda şeker veya basit karbonhidrat iceren yiyecekler, şekerin plak oluşması icin ideal bir ortam oluşturduğu icin diş ve diş eti problemleri riskinizi artırır. Bazı ilaclar da diş etlerinizin kanaması olasılığını artırır. Ağız bakım alışkanlıklarınızı değiştirmek, ilaclarınızı ayarlamak ve sağlıklı beslenmeyi surdurmek diş etlerinizin kanamayı durdurmasına yardımcı olmazsa, bir sonraki adım diş hekiminize randevu almak olmalıdır.


  Diş etlerinin kanamasının bir cok olası nedeni var. Bazıları ciddi, bazıları ise ciddi değil. Hepsi diş hekiminiz tarafından kontrol edilmelidir.Diş eti iltihabı diş eti hastalığının ilk aşamasıdır. Diş etiniz şişebilir kanayabilir. Duzenli fırcalama ve diş ipi kullanma durumu engelleyebilir. Bazı ilacların diş eti kanamasına neden olduğunu belirtmiştik. Kan inceltici ilaclar kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltır, bu da kanamayı kolaylaştırabilir.İşlenmiş gıdalardaki bazı bileşenler diş etlerini tahriş edebilir ve kanamalarına neden olabilir. Bu nedenle, daha sağlıklı alternatifleri tercih edin. Meyve ve sebzeler, kalsiyum, C ve D vitaminleri ve magnezyum ile birlikte ağız sağlığının kritik bileşenleridir. Aşırı streste diş eti kanamasına nedne olabilir. Stres, kan damarlarında iltihaplanmaya neden olur. Bu, ağzınızdaki yumuşak dokuyu parcalayarak iyileşme surecini onler. Stres seviyenizi azaltmaya calışın.  Ağız ve diş sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler  Diş eti kanaması icin ne yapmalı ? Dişlerinizi onemsemek onemli olmakla birlikte, bir cok kişi diş bakımına onem vermenin onemli bir oral hijyen rejiminin bir parcası olduğunu unutuyor. Bunlar sağlıklı bir ağzın temelidir ve eğer gerekli bakımı sağlamazsanız , ağız sağlığı sorunları icin gercekten risk altındasınızdır. Diş etleri dişleriniz icin onemli bir destek sağladığından, diş etlerinde kanama fark ederseniz, hareket gecin ve mutlkaa hekime gorunun.Ağız sağlığınızı iyileştirmek icin en onemli adım gerekli hijyeni sağlamak ve duzenli olarak diş muayenesinde bulunmaktır. Ağız hijyeni iyi olmazsa , diş eti hattınızda plaklar oluşabilir. Bu plakların birikmesi dişeti iltihabına neden olabilir ve bu da dişeti iltihaplanmasına ve kanamaya neden olabilir.Dişeti iltihabı tedavi edilmez ise periodontitis veya periodontal hastalık olarak adlandırılır. Bu, diş etlerinizin ve cenenizin enfeksiyonuna yol acar ve ayrıca dişlerinizin gevşemesine ve duşmesine neden olabilir.


  C ve K Vitamini eksiklikleride diş eti kanamasına neden olabilir.Hamilelikteki hormonal değişiklikler, kanamayı etkileyen diğer bir nedendir.Hemofili ve losemi gibi tıbbi durumlar da kanama diş etlerinin altında yatan bir neden olabilir.En sık gorulen diş eti kanaması belirtileri arasında ; Şiş ve kırmızı diş etleri , Ağızda surekli kotu nefes ya da tat,Diş etleriniz ve dişleriniz cevresinde irin oluşumu, Kanamalı ve iltihaplı diş etleri Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, diş eti kanaması olasılığı cok yuksektir. Boyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey iyi ağız hijyeni sağlamak ve diş etlerinizin kanamasına neden olan plaklardan kurtulmaktır. Aşağıda, kanama dişeti iyileşmenize yardımcı olacak ve onları daha guclu ve daha sağlıklı hale getirebilecek bazı doğal ilaclar verilmiştir.  Kanamayı Onlemek İcin İpucları
  Dişlerinizi gunde iki kez, tercihen yemeklerden sonra fırcalayın.

  Dişlerinizi fırcalamak icin yumuşak veya orta kıllı bir fırca kullanın.

  Cok sert fırcalama yapmayın, cunku diş etlerinizin yumuşak dokularına zarar verebilir.

  Dişleriniz arasındaki plakları cıkarmak icin gunluk diş ipi kullanın.

  Daha fazla kanamayı onlemek icin soğuk bir kompres uygulayın.

  Sigarayı bırakın.


  Yoğurt, kızılcık, yeşil cay, soya, zencefil ve sarımsak gibi yiyecekleri tuketmek kanamayı onleyebilir ve diş etlerinizi ve dişlerinizi sağlıklı hale getirebilir.  Ağız ve diş sağlığı icin D vitaminin onemi  Hindistan cevizi yağı, doğal iyileşme ozelliğine sahip, kanamalı diş eti tedavisinde mukemmel bir secenektir. Hindistan cevizi yağının anti-enflamatuar doğası diş etlerinizdeki iltihaplanmayı azaltabilirken, antimikrobiyal ozellikleri ağzınızdaki plakla savaşmaya yardımcı olabilir.İyi ağız hijyeni sağlamak, kanama diş etlerinden kurtulmak icin cok onemlidir. İyi bir florurlu diş macunu diş etlerinizde bulunan bakterileri oldurur ve dişlerinizde plak ve tartarı temizler.Cay ağacı yağı, diş etlerinde kanamaya neden olan enfeksiyonları tedavi edebilen guclu antiseptik ve antimikrobiyal ozelliklere sahiptir. Aynı zamanda antienflamatuardır ve bu nedenle dişeti iltihabı ve şişmesini azaltmak icin kullanılabilir .Karanfil yağı, ojenol gibi fenolik bileşikler icerir, buna anti-enflamatuar ve antibakteriyel ozellikler kazandırır . Ek olarak, karanfil yağı da doğal bir analjeziktir. Bu ozellikler, diş eti kanaması ve diş eti iltihabının tedavisinde oldukca etkilidir .
  Daha once tartıştığımız gibi, diş eti kanaması C vitamini ve K vitamini eksikliğinin bir sonucu olabilir. Bu nedenle, turuncgiller, yapraklı sebzeler, meyveler, bezelye, filizler, balıklar, etler ve yumurtalar gibi bu vitaminler bakımından zengin yiyecek alımını arttırmalısınız. Tuz, iltihaplanmayı azaltan, kanamalara neden olan şişliklerle savaşan ve diş eti kanamasına neden olan enfeksiyonlarla mucadele eden anti-enflamatuar ve antiseptik ozellikler sergiler . Bal, antibakteriyeldir ve diş etlerinin kanamasına neden olan dişeti iltihabı gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı kanıtlanmış bir ilactır. Ayrıca, diş etlerinizin iltihabını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olabilecek olağanustu iyileştirici ve iltihap onleyici ozelliklere de sahiptir . Cay, anti-enflamatuar ve antibakteriyel ozelliklere sahip tannik asit adı verilen bir bileşik icerir. Bunlar diş etlerinizdeki kanamayı durdurmaya ve duruma neden olan bakterileri oldurmeye yardımcı olur.Sut, yuksek miktarda kalsiyum ve K vitamini icerir, bu da diş etlerinizi guclendirir ve kanamayı durdurabilir.  Kızılcık suyu anthocyanin ve antienflamatuar ve antimikrobiyal ozellikler sergileyen fenolik asitler gibi bileşikler icerir diş eti kanamasını tedavi eder.Limon antibakteriyel ve antienflamatuar ozelliklerinden dolayı ceşitli amaclar icin kullanılır. Limonların antibakteriyel yapıları, diş etlerinizin zayıflamasına ve kanamasına neden olan bakteriyel enfeksiyonlarla mucadele ederken, anti-enflamatuar ozellikleri, şişliğin ve kanamanın iyileşmesinde yardımcı olabilir. Zerdecalın ağız sağlığı icin faydalı olduğunu biliyormuydunuz ? Zerdecaldaki kurkumin, iltihap ve enfeksiyonu tedavi eden anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ozellikler sergiler. Zencefil, istisnai anti-enflamatuar ve antibakteriyel ozellikler sergilediği bilinen gingerol adlı bir bileşiği icerir . Bunlar, iltihaplı diş etlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda kanamalarına neden olan enfeksiyonları aynı anda tedavi edebilir.Aloe vera, iyileştirici ozellikleri ile bilinir. Antienflamatuar ozellikleri, enflamasyonu ve kanamayı azaltır ve antibakteriyel ozelliklerinin, diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarına neden olan oral patojenlere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Asetik asit, elma sirkesinin en onemli bileşenidir ve diş etlerinde iltihaplanmayı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilecek antienflamatuar ozellikler gosterir
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.