Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.923
  Konu
  7942
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.923

  Konu:7942

  Aldığı Beğeni:0  Genelde cok onemsenmeyen ve monoton olan diş fırcalama veya diş ipi kullanma diş eti hastalıklarından ve diş eti hastalıkları riskinden uzak durmak icin hic bu kadar onemli olmamıştı. Diş eti hastalıkları onemli sağlık sorunları ile bağlantılıdır ve coğu zaman kacınabilinecek ceşitli diş problemleri ortaya cıkarır.
  Diş Eti Hastalığı Nedir?

  Dişi Eti hastalığı da denen, Periodontal hastalık, genel olarak plak tabakasındaki bakterilerden ve oluşan tartardan kaynaklanır. Diş eti hastlıklarına neden olan diğer potansiyel faktorler şunları icerir:
  Tutun kullanımıDiş gıcırdatmaBelirli ilaclarGenetikDiş Eti Hastalıkları Aşağıdakileri İcerir:
  Gingivitis – diş eti hastalıklarının başlangıc noktası ve genelde belirlenemez. Hastalığın bu aşaması geri dondurulebilir.Periodontiti – farkedilmemeiş gingivitis diş hastalıklarının bir sonraki aşamasına neden olabilir. Periodontitis bircok aşaması ile birlikte en sık olarak, vucudun kemiği ve ağızdaki enfeksiyonlu dokuyu kırdığı kronik iltihaplanmaya neden olur ve diş ve kemik kaybı ile sonuclanır.Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Bunları İcerir:
  Kanayan, kırmızı veya şişmiş diş etleriKotu kokulu nefesDişlerin oynamasıCekilen diş etlerinden dolayı olan hassas dişlerApse cıkmış dişDiş kaybıSon calışmalar gosteriyor ki diş eti hastalığı aşağıda belirtilen hayat tehdit edici potansiyel durumlara neden olabilir:
  Kalp hastalıkları ve kalp krizi – calışmalar gingivitisin ağız bolgesinden bulunan yuksek oranda bakterilerden dolayı kalp hastalıkları ve kalp krizi gecirme riskini artırdığını gosterir. Periodontal hastalık seviyesi arttıkca kardiyovaskuler hastalık riski seviyesi de artar. Diğer calışmalar diş etlerindeki iltihaplanmanın vucudun diğer bolgelerinde kalp hastalıkları ve krizi ile ilgili riski artırdığını gosterir.
  Diyabet – diyabeti olan kişilerin yuksek kan şekerinden kaynaklanan diş eti hastalıklarına sahiptirler. Diyabeti olan kişiler diş hastalıklarının ilerlemesini onlemek icin duzgun diş fırcalama ve diş ipi kullanmalıdır. Duzenli check-uplar ve diş doktorunuzun onerdiği diş hijyenini yapılmalıdır.
  Kronik bobrek hastalıkları – Case Western Reserve Universitesi tarafından yurutulen bir calışmada hic doğal dişi bulunmayan kişilerin normal dişe sahip olan kişilerden daha faza bobrek hastalığı riski taşıdığı belirtilir. Kronik bobrek hastalıkları potansiyel olarak kalp rahatsızlıklarına, bobrek yetmezliğine neden olur ve kemik sağlığını etkiler.
  Erken doğum – premature doğan bebekler -37 haftadan once doğan – bircok sağlık sorunu ile yuzleşebilirler. Araştırmalar gosteriyor ki periodontal hastalığa sahip olan kadınlar diş eti hastalığı olmayan kadınlara oranla 3 ile 5 kat oranda fazla erken doğum yapmaktadır. Kadınlar hamileyken gingivitise daha duyarlı olurlar ve bu nedenle normal diş fırcalama alışkanlıklarını devam ettirmelidirler.
  Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

  Diş eti hastalığının tipine gore, bazı tedavi yontemleri şunlardır:
  Plak tabakasının diş doktorunuz tarafından cıkarılması.Kloreksidin glukonat gibi ilaclar, diş doktorunuzun size yazdığı ağız gargarası, sık temizleme ile birlikte, ağzınızdaki bakterileri oldurecektir.Periodontal hastalıkların ilerlemesini azaltmak, durdurmak ve yavaşlatmak icin operasyon gerekebilir. Operasyon hastalığın ileri derecesinde kaybedilmiş kemiğin değiştirilmesi şeklinde olur.Diş Eti Hastalıklarından Korunmak İcin Ne Yapabilirim?
  Duzgun diş fırcalama ve diş ipi yapma diş eti hastalıklarını azaltmanın en kolay yoludur, ama diş doktorunuz tarafından dişlerinizin temizlenmesi plak tabakasını kaldırmak icin en etkili yontemdir. Eğer diş eti hastalığınızın olduğundan şupheleniyorsanız diş doktorunuza danışın.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.