Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.727
  Konu
  4714
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.727

  Konu:4714

  Aldığı Beğeni:0  Bakterilerle ortak noktamız: şekerlemeye, asitli iceceklere, abur cubura bayılıyoruz. Biz yedikce onlar mutlu oluyor, sevinclerinden her yeri asit icinde bırakıyorlar. Asitler zamanla dişleri kemiriyor, curutuyor. Sağlıklı ağız bakımı yapılmazsa diş kısa zamanda kaybediliyor.
  Peki diş curukleri bizim kacınılmaz kaderimiz mi? Tabii ki hayır. Onlarla baş etmek kolay. Birkac basit onlemle curuksuz bir hayat mumkun.
  Fırcalamak

  Dişleri fırcalamak curuklerle mucadelenin olmazsa olmazı. Gunluk diş fırcalama rutini edinmeniz şart. Her gun sabah kalkınca ve akşam yatmadan dişlerinizi fırcalayarak can sıkıcı curuklere engel olabilirsiniz. Buraya kadar temel bilgi. Peki dişleri fırcalarken nelere dikkat etmeliyiz? Bilmeyecek ne var demeyin. Etkili diş fırcalamanın bir suru puf noktası bulunuyor.
  • Oncelikle yumuşak ve yuvarlak kıllı diş fırcası edinin. Ucunun yeterince kucuk olduğuna da emin olun. Cunku ağzınızın her tarafına ulaşmalı. Diş fırcasını her 3 – 4 ayda bir yenilemeyi unutmayın.
  • Elektrikli diş fırcası kullanmak da başka bir secenek. Cok daha hızlı hareket ettikleri icin boyle fırcalar daha fazla alana ulaşıyor ve daha etkili oluyorlar.
  • Florurlu diş macunu kullanın. Ustelik bazıları tartarlarla da mucadele ediyor. Boylece curuk riski azalıyor.
  • Fırcalarken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta yuvarlak hareketlerle fırcalamak. Ayrıca diş fırcasını bastırırsanız daha iyi temizleneceğini duşunmeyin. Olabildiğince nazik şekilde fırcalayın. Yoksa diş eti problemleriyle karşılaşırsınız.
  • Diş fırcalarken yapılan hatalar bitmiyor. Bir tanesi de sadece gorunen dişleri fırcalamak. Oysa tum dişlerimizi fırcalamalıyız. Hem de icini, dışını, ustunu, kısacası her yerini.
  • Yiyecekleri ciğnediğiniz yuzeyleri daha kuvvetli fırcalamalısınız.
  • Dilinizi de fırcalamayı unutmayın. Cunku onun uzerinde de milyonlarca bakteri yaşıyor ve ağız kokusuna neden oluyor.
  Diş ipi

  Artık dişinizi nasıl daha iyi fırcalayacağınızı biliyorsunuz. Gelelim diş ipine. Gunde bir kez yapmanız yetiyor. Turu de pek onemli değil. Ama işlevi cok onemli.
  Diş ipini kullanmanın bircok yolu var. İster parmağınıza dolayın, isterseniz iki ucunu bağlayıp halka oluşturun, nasıl kolayınıza gelirse. Dikkat: dişinizle diş eti arasındaki mesafeyi iyi korumalısınız. Yoksa diş etleriniz zarar gorebilir. Diş etlerinizde kanama oluşursa bir sure diş ipi kullanmayı bırakabilirsiniz.
  Cocuklar icin ne yapılabilir?

  Diş temizliği eğitimine henuz kalıcı dişler gelmeden başlamak en iyisi. Uzmanlara gore 12 aylık olduğunda artık onun da dişlerine ozen gostermeniz gerekiyor. Bebeğinizin ya da cocuğunuzun dişlerini korumak icin birkac oneri:
  • Anne babalar genellikle bebeklerine kendi yedikleri kaşıktan yemek verirler. Ama bu hic iyi bir alışkanlık değil. Cunku sizin ağzınızdaki bakteriler bu yolla ona geciyor ve gelecekte dişlerinin curumesine yol acıyor.
  • Bebeğinizi yatarken biberondan icmeye alıştırmayın. Cunku icecek ağzında cok uzun sure duruyor, bakteriye yol acıyor. Bakterinin neye yol actığı malum.
  • Suyunuzda yeterince florur yoksa doktorunuzla konuşarak florur desteği konusunda bilgi alabilirsiniz.
  • Cocuğunuz 6 yaşından buyukse ve curukler başlamışsa doktorunuzla hemen goruşmeniz en iyisi.
  • Bebeğinizi ya da cocuğunuzu sigara dumanından uzak tutmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Bu onun dişlerini de korumaya yardımcı. Cunku sigara dumanı hem dişlere zararlı hem diş etlerine.
  • Bebeğiniz 2 yaşına ulaştığında bir diş fırcası ve bezelye boyutunda bir miktar diş macunuyla dişlerini fırcalamaya başlayın. Bundan yaklaşık 1 yıl sonra o da artık kendi kendine fırcalamayı oğrenecek.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.