Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  5.724
  Konu
  5710
  Üye Avatarı

  Mesaj:5.724

  Konu:5710

  Aldığı Beğeni:0  Diş ağrısına iyi gelen yontemler Diş ağrısı Allah duşmanımın başına vermesin diye nitelendirilecek şekilde cekilmesi zor bir acı.Her birey yaşamı boyunca mutlaka bir kac defa diş ağrısı ile karşılaşmıştır.Diş ağrısı cozumu olabilen bazı nedenlerden oturu gelişebilen bir rahatsızlıktır.Diş ağrısı ihmale gelmiycek bir rahatsızlıktır bu yuzden dişte ağrı gibi biulgu var ise mutlaka hekime gorunulmelidir.Diş ağrısı ,nedenleri tedavisi hakkın da tum bilgileri yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Oncesi Diş ağrısı neden gece başlar , Diş eti ağrısı neden olur adlı konularımızı incelemenizi oneriyoruz.


  Aniden dişiniz ağrımayamı başladı işe hemen dişlerinizi yumuşak hareketlerle fırcalamaya calışın.Daha sonra tuzlu su hazırlayarak ağzınızı bu suyla dezenfekte etmek icin gargara yapın.Evde karanfil yağı var ise pamuğu bu yağa bandırıp ağrıyan dişşinizin ustune koyun.Bir cok insan diş ağrısı icin dişinin uzerine aspirin gibi ağrı kesiciler koymakta sakın bunu yapmayın.Diş etinizi tahriş ve tahrip edebilirsiniz.Diş etinizde şişlik var ise bu şişlik zonklayacak kadar ağrıyor ise şişen bolgeye buz koymanız faydalı olucaktır.Diş ağrısı yeni başladı ise mutalak zaman kaybetmeden hekime gorunun.İlerleyen saatlerde ağrı dayanılmaz bir hal alabilir.Diş ağrısı nedenleri,diş ağrısı tedavisi hakkınd atum detayları uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Diş ağrısı icin sizinde evde uyguladığınız yontemler var ise bizimle bu başlık altından paylaşabilirsiniz.


  Sağlıklı bir diş veya ağız yapısı genellikle diş ağrısına neden olmaz. Diş ağrısını tetikleyen faktorler ya da bulgular var ise mutlaka bir an once diş doktoruna baş vurulmalıdır. Diş ağrısı genel olarak uc şekilde meydana gelir. Yemek sırasında veya sonrasında ortaya cıkan diş ağrısı, gecmeyen diş ağrısı ve yaralanmalara bağlı diş ağrısı olarak gorulur.

  Yemek yeme sırasında ve sonrasında ortaya cıkan diş ağrısı : Yemek yerken ya da sonrası ilk yarım saat icerisinde dişin uzerinde bulunan curuk boşluğuna besin artığının girmesi ve bu yiyeceklerin urettiği asidin diş sinirini etkilemesi sonucu ağır bir diş ağrısı başlar. Bu gibi ağrılı durumda diş fırcası ve diş ipi ile temizlenen diş araları gecici olarak rahatlar. Bu tip diş sancısı tekrarlama gostereceği icin en kısa zamanda diş doktoruna baş vurmak gereklidir.

  Gecmeyen diş ağrısı : Genellikle geceleri ortaya cıkan tip diş ağrısı uzun sure devam eder. Artmış diş curuğu olduğu icin diş sinirinin olumu ve dişin enfekte olması sonucu diş cevresinde ya da yuzde şişlik meydana gelir. Bu gibi bir durumda diş sancısının gecmesi dahada zordur. Dişin ağrısını azaltmak icin oncelikle dişin yuzeyinde kalan besin artıkları temizlenmelidir. Gecmeyen diş ağrısında doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanmak gecici olarak uygun olabilir. Gecmeyen diş sancısında hemen en kısa zamanda bir diş hekimine baş vurulması faydalı olur.

  Yaralanmalara bağlı diş ağrısı : Yuz bolgesinde, cene kemiğinde ve dişlerde yaralanmalar fiziksel darbeler sonucu ortaya cıkan diş ağrılarıdır. Cene kemiğinde veya dişlerde travmalar nedeni ile kırıklar ve catlaklar meydana gelir ve bazen diş yerinden bile cıkabilir. Bu tur travmalardan sonra hasta acil olarak bir diş hekimine baş vurmalıdır. Diş yaralanmaları genellikle cocuklarda, trafik kazası gecirenlerde, sporcularda ve bazı meslek koşullarında gorulur. Sporcular diş yaralanmalarından korunmak icin gereken onlemleri almalıdır. Travma sonrası karşılaşılabilecek onemli sorunlardan biride dişin kemik yuvasından cıkmasıdır. Diş yerinden cıkmış ise hasta mumkun olduğunca kısa surede doktora gitmelidir. Cıkan dişin dokulara zarar vermemesi ve dişin tekrar yerine yerleştirilebilmesi icin, diş kok kısmından değil kron kısmından tutulmalıdır. Cıkan dişi temizlemek icin ovalamadan yıkamalı ve bu dişi sut ya da hastanın ağzında muhafaza ederek yarım saat icerisinde doktora gidilmelidir.

  DİŞ AĞRISI NEDENLERİ

  Diş ağrısına neden olan diş problemleri diş curukleri, dişlerde kemik kaybı, diş etlerindeki iltihaplanmalar, yanlış yapılmış protezler, doğru yapılmayan kopruler, dolgusu azalmış dolgular, iyi yapılmayan kanal tedavileri, diş gıcırdatma, geceleri veya iş yaparken dişleri cok sıkma, Kanal tedavisi bittikten sonra bir sure devam eden diş ağrısı, dolgu yapıldıktan sonra bir sure devam eden diş ağrısı, kopru tedavisi yapıldıktan sonra devam eden diş ağrısı, protez dişlerin diş etlerinde hasar oluşturması ile ortaya cıkan diş ağrısı, gribal enfeksiyonlardan sonra vucut direncinin duşmesi nedeni ile oluşan diş ağrısı, diş hassasiyetine bağlı diş ağrısı, travmalar nedeni ile meydana cıkan diş ağrısı, sinuzit ağrısı nedeni ile oluşan diş ağrısı ve kadınlarda adet donemlerinde ve hamilelik doneminde ortaya cıkan diş ağrısı şeklinde diş ağrıları meydana cıkar.

  DİŞ AĞRISI BELİRTİLERİ

  Diş ağrısı artmadan once genellikle soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet başlar. Tatlı ve ekşi gıdaların ya da sıvıların alınması sonucu oluşan hassaslık, birden ve kendiliğinden başlayan diş ağrısı, fırcalama sırasında diş ve diş etlerinde oluşan ağrı, evde uygulanan yontemlere rağmen gecmeyen diş ağrısı, ceneye vuran ve apseye yol acan diş ağrısı, geceleri uykudan uyandıran diş ağrısı, kunt bir ağrı şeklinde tanımlanan diş ağrısı gibi ağrılar, en kısa zamanda doktora gitmemizi gerektiren diş ağrılarıdır.

  DİŞ AĞRISINA İYİ GELEN YONTEMLER

  Diş ağrısını doktora gitmeden once gecirmek icin ağrı kesici ilac kullanmak fayda sağlayabilir. Ağrıyan diş bolgesinin temizlenmesi ağrıyı azda olsa hafifletir. Bu bolgeyi yumuşak bir fırca ya da diş ipi ile iyice temizlemek gerekir. Tuzlu su ile ılık gargara ( 1 litre su, 1 yemek kaşığı tuz) genellikle gunde 4-5 defa yapılabilir. Tuzlu su ile yapılan gargara diş ağrısında etkisi kanıtlanmış bir alternatiftir. Diş ağrısı olan taraf cok fazla kullanılmamalıdır. Buz kompresi bazı ağrılarda ağrıyı gecirebilir. Karanfil yağı surmek gecici olarak diş ağrısını hafifletebilir.

  Karanfilin bakterileri oldurme ozelliği de vardır. Ağrıyan dişin uzerinde sarımsak bekletmek hem bakterileri hemde dişin ağrısını azaltabilir. Corek otunun ağrıyı uyuşturma ozelliği yoktur. Fakat duzenli kullanıldığında bakteri oluşumunu onler. Zerdecal, antibakteriyel ozelliği sayesinde ağrı giderme ozelliğine sahiptir. Zerdecal tozunu su ile karıştırarak hamur haline getirip ağrıyan dişe surmek faydalı olabilir. Tane karabiberi ezip ağızda bekletmek dişte oluşan bakterilerde ve ağrıyı gidermede etkilidir.

  Diş ağrısını gecirmek icin aspirin koymayı diş doktorları genellikle onermez. Cunku bu tur cozumler ile gecici olarak rahatlama sağlanır. Ozellikle alkol ve aspirin diş cevresindeki yumuşak dokuların yanmasına neden olur. Bu gibi bir durum hastanın ve doktorun başına başka bir tedavi sorunu cıkarır.

  DİŞ AĞRISI TEDAVİSİ

  Diş problemlerinde ağrıya genellikle iltihabi ve apse varlığı neden olur ve bu durum dişte şişliğe yol acar. Dişin şişmesi cok ciddiye alınmalıdır ve bu durumda basit onlemler ile zaman kaybedilmemelidir. Dişin şişmesi durumunda genellikle antibiyotik kullanılır. Fakat bunu hasta kendisi uygulamamalıdır. Bu tedavinin yanı sıra dişteki şişliği azaltmak icin tuzlu su gargarası, buz kompresi, dişin temizliği ve ağrı kesici kullanımı fayda sağlar.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.