Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Latincesi Melaleuca alternifolia olan ulkemizde cay ağacı olarak tanınan bu bitkinin yağı mantar duşmanı.

  Cay ağacı yağı terpinenler, cineol ve cineol turevleri, limonen ve sabinen gibi değerli bileşenler taşır. Cay ağacı yağının cay ağacı ile ilgisi olmamakla birlikte keşfi sırasında cay olarak tuketildiğinden bu isimle (tea tree) anılır. Cay ağacı yağı ozellikle mantar ve bakteri oluşumunu engellemekte ve gidermektedir. Aromaterapide tırnak ve ayak mantarı, genital bolge mantarları, sac mantarları ve el mantarlarında kullanılır. Cok keskin bir yapısı vardır. O sebeple hassas bolgelerde seyreltilerek kullanılmalıdır.

  Cay ağacı yağı problemli yağlı ciltler icin de idealdir. Bu yağdan tonik yapılıp her gun cilt bu tonikle silinebilir. Aynı zamanda cay ağacı yağı kompres yontemiyle her akşam sivilce ve aknelere uygulanabilir.

  Cay ağacı yağının ilginc bir kullanım alanı da dişler. Haftada bir veya iki defa diş fırcasına 3 damla damlatılarak dişler bu yağ ile fırcalanırsa, diş beyazlaması, diş curumelerinin onune gecilmesi, ağız ici enfeksiyonlarının engellenmesi gibi pek cok faydası gorulebilir.

  Melaloyka olarak da bilinen bu bitkinin yağı ile yapılan bazı calışmalar da şu şekilde:

  1) Bassett ve ekibi tarafından 1990’da %5’lik Melaloyka eter yağı ile akne uzerinde tedavi denemesi yapılmıştır. Bir grup Melaloyka eter yağı ile diğer bir grup ise kimyasal ilac Benzolperoksid ile tedavi edilmişlerdir. Neticede Melaloyka yağının Benzolperoksid kadar etkili olduğu ve ayrıca yan tesirinin olmaması nedeni ile tercih edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. (ZP.2.96.111)


  2) Willams ve ekibi 1995’de Tırnak mantarı (ayak ve el parmaklarındaki) hastalığı olan insanlar uzerinde deneyler yapmışlardır. Bir grup %5’lik Melaloyka eter yağı ile ikinci grupta kimyasal ilac %1’lik Clotrimazol ile tedavi denemesi yapılmıştır. 3 ay suren tedavide %5′ lik Melaloyka yağı ile tedavi olanların %60’ında iyileşme gorulmuş ve kimyasal ilactan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. (ZP.2.96.111)


  3) Dr. Belaiche 1985’de Paris’te Tıp fakultesine bağlı olarak calışan Phytotherapie (Fitoterapi) bolumunde yaptığı deneylerle vajina mantarı ve mesane iltihaplanmasını iyileştirmiştir. (NH.6.96.348)
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.