Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Sosyal hayatı olumsuz yonde etkileyen ancak giderilmesi bakımından pek de ciddiye alınmayan ağız kokusu bazı hastalıkların habercisi olabilir.
  Diş Hekimi Tulay Şener, otobuste, okulda, işte her yerde gunun her saati karşılaşabilecek bir sorun olan ağız kokusunun onemsemeyen bir durum gibi gorulebileceğini, ancak ağız kokusunun onemli hastalıkların habercisi olabileceğini bildirdi


  Ağız kokusunun fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrıldığını belirten Diş Hekimi Tulay Şener, otobuste, okulda, işte her yerde gunun her saati karşılaşabilecek bir sorun olan ağız kokusunun onemsemeyen bir durum gibi gorulebileceğini ancak ağız kokusunun onemli hastalıkların habercisi olabileceğini bildirdi.

  Fizyolojik ağız kokusunun sağlıklı bireylerde bile sindirim kanalında biriken gazların veya dil sırtında ureyen bakterilerin neden olduğu sabahları uyandığımızda olan ağız kokusu olduğunu soyleyen Diş Hekimi Şener, sarımsak ve benzeri yiyeceklerin de ağız kokusuna neden olabildiğini ifade etti.

  Şener, sigara icen kişilerde de ağız kokusu olmasının normal olduğunu belirtti.

  Patolojik ağız kokusunun bazı hastalıkların habercisi olduğunu vurgulayan Diş Hekimi Tulay Şener, bunların ağız bozukluğu, şeker hastalığında aseton kokusu, bobrek yetmezliğinde balık kokusu, bademcik ve sinuzit enfeksiyonlarında, karaciğer ve bağırsak hastalıklarında oluşan ağız kokuları olduğunu ifade etti.

  Ağız bozukluğundan kaynaklanan ağız kokusunun başında ilk olarak dişlerde oluşan tartar ve bunların neden olduğu diş eti hastalıkları geldiğini anlatan Şener, kotu yapılmış taşkın dolgular, diş eti uyumu olmayan kaplama ve protezler, curuk dişler ve yarım cıkmış 20 yaş dişlerinin ağız kokusunun sebepleri olarak sayılabileceğini belirtti.

  Diş Hekimi Tulay Şener, ağız kokusunu gidermek icin şu onerilerde bulundu:

  "Dişlerimizi ve dişetlerimizi koruyalım. Ağızdaki protez kaplama ve dolguları kontrol ettirelim.

  Ağzımız acık uyumayalım. Tukruk kuruyarak ağız kokusuna neden olabilir.

  Diş fırcalama, diş ipi kullanımı, ara yuz fırcası ve ağız dişi gibi ağız bakım urunlerini doğru kullanalım.

  Genel vucut muayenelerimizi ve check-up'larımızı zamanında yaptıralım.

  Diş eti ziyaretlerimizi aksatmayalım ve temiz, ferah bir nefesle sağlıkla yaşayalım."

  İHA
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.