Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.681
  Konu
  4668
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.681

  Konu:4668

  Aldığı Beğeni:0  Ağız ve diş sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler İyi diş alışkanlıklarının curukler ve diş eti iltihabı gibi şeyleri onlemeye yardımcı olabileceğini biliyorsunuz, ancak bunun gibi koşulların nasıl gorunduğunu veya ağzınızı nasıl etkileyebileceklerini bilemeyebilirsiniz. En sık gorulen diş sağlığı sorunlarından bazıları, izlenmesi gereken semptomlar ve mevcut potansiyel tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek icin makalemizi okumaya devam edin.  Diş eti iltihabı

  Diş eti iltihabı diş eti hastalığının en erken evresidir, dişlerin etrafındaki dokuların plaktan kaynaklanan bir enfeksiyonudur. Diş eti iltihabınız varsa diş etleriniz kızarık, şişmiş ve kanamış olabilir . Kotu nefes de yaşayabilirsiniz . Dişeti hastalığı genellikle ağrısız olduğundan, probleminiz olduğun bilmiyebilirsiniz. Sigara icmeniz, dişlerinizi duzenli fırcalamamanız,gebelik, ve diyabet gibi durumlarda diş eti hastalığına yakalanmanız olasıdır.

  Diş curukleri

  Her yaştaki insan diş curuğne maruz kalabilir. Tuketilen asitli ve şekerli besinler kotu ağız hijyeni diş curuklerine yol acabilir. Diş curuğunun tedavisi koku sağlamsa kanal tedavisi ve dolgudur. Diş curuğunu onlemek icin duzenli olarak dişlerinizi fırcalayın ve diş ipi kullanın. Dişlerinizden arık maddeleri cıkarmak icin kurdan kullanmayın.

  Diş hassasiyeti

  Ozellikle soğum icecekler icildiğin de mutlaka diş hassasiyeti yaşamışsınıdır. Oyleki artık soğuk iceceklerden kacınıyorsunuz. Diş hassasiyetinin nedenleri ; diş eti hastalığı,diş minesinin aşınması,diş curuğu,dolgunun aşınması ve kırılan diştir. Hassas dişler tedavi edilebilir. Diş hekimleriniz hassasiyeti gidermek icin diş macunu onerebilir. Hassas diş ağrısının onlenmesinde ağız hijyeninin uygunluğu onemlidir.

  Ağız kuruluğu

  Bir cok insan ağız kuruluğun dan şikayetcidir. Ağız kuruluğunu surekli yaşıyorsanız tedavi olmanızın zamanı gelmiştir demektir. İlaclar ve bazı sağlık koşulları ağız kuruluğuna neden olabilir . Diş hekimleri , tukuruk akışındaki azalmadan kaynaklanabilecek curume bulguları icin dişlerinizi kontrol edecektir . Bir doktor altta yatan herhangi bir hastalık veya ağız kuruluğuna neden olabilecek durumları test edecektir. Ağız kuruluğu ciddi bir şey değildir, ancak ağız kuruluğu sırasında dişlerinize ve diş etlerine dikkat etmeniz ve duzenli diş hekimi ziyaretleri onemlidir.

  Lekeli Dişler

  Dişleriniz camaşırlarınız gibidir: Doğru yaklaşım bircok lekeyi kaldıracaktır. Gıdalar, ilaclar, tutun ve travma dişlerin rengini bozabilen bazı şeylerdir. Dişlerdeki lekenmenin tedavisi vardır. Tedavi sonrası duzenli fırcalamayla yenilekelenmeleri onleyebilirsiniz.  Dişler ve tukuruk yiyecekleri parcalayıp mide bağırsaklar tarafından absorbe edilmek uzere işlenmesini kolaylaştırır. Dişler yuz icin yapısal destek sağlar. Ağıza ve dişlere iyi bakmak, sağlıklı olmanın onemli bir parcasıdır. Bir diş probleminin en tanıdık belirtisi diş ağrısıdır. Diğerleri yıpranmış veya gevşek dişler icerir. Dişlerinizde herhangi bir sorununuz varsa bir diş hekimi gormeniz onemlidir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.