Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.681
  Konu
  4668
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.681

  Konu:4668

  Aldığı Beğeni:0  Ağız ve diş sağlığı hakkın da bilgiler Vucudun gecidi olan ağız, bakteriler, virusler, parazitlere maruz kalabilir. Dolayısıyla, hastalıklar, ozellikle diş curuğu ve periodontal hastalıklar, ağız sağlığını tehlikeye atabilecekler arasındadır. En yaygın oral hastalıklar diş curuğu ve periodontal hastalıklardır. Bireyler yaşam boyu curuğe karşı savunmasızdır. Diş curuğu, her yaşta ortaya cıkabilir.Diş curumesini onlemenin en iyi yolu, gunde iki kez fırcalamak, gunluk diş ipi kullanmak , sağlıklı besinler tuketmek , şeker ve asit iceren besinlerden uzak kalmaktır. Tedavi edilmeyen diş curukleri başka bir probleme neden olabilir ve hastanın gunluk yaşamını olumsuz etkileyebilir. Makalemizde diş hastalıkları ile ilgili bilgileri tum detayları ile bulabilirsiniz. Okumaya devam edin.  Diş hastalıkların da diş curuğu, diş eti hastalıkları sıklıkla gorulmektedir. Zayıf oral hijyenden sağlıksız beslenmeye kadar bir cok faktor diş problemlerine yol acabilir. Oral hijyenin iyi sağlanması , sağlıklı beslenme oral sağlık icin onemlidir. Ayrıca duzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmanız olası ağız problemlerini de onleyecektir. Yetersiz ağız hijyenin de en sık yapılan yanlış dişlerin doğru şekilde fırcalanmaması dır. Ayrıca yanlış diş fırcası tercihi de durumu etkileyebilir.

  Diş eti iltihabı

  Diş eti iltihabı, normal pembeden kırmızıya, şişme, kanama ve sıklıkla hassasiyet ve hassasiyet ile renk değişikliği ile karakterize diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Dişeti iltihabı yetersiz ağız hijyeni,gebelik,kullanılan bazı ilaclar dan kaynaklanabilir. Herkes dişeti hastalığına yakalanma riskindedir, ancak genellikle 30 yaşından sonra ortaya cıkar. Sigara en onemli risk faktorlerinden biridir. Diyabet ve ağız kuruluğu da riski arttırır. Belirtiler ağız kokusu, kırmızı, şişmiş, diş eti kanamaları, hassas dişler ve ağrılı ciğneme icerir.

  Ağız kanseri

  Oral kanser, milyonlarca insanı etkileyen ciddi ve olumcul bir hastalıktır. En cok 40 yaş ustu kişilerde gorulur. En buyuk risk faktorleri tutun ve alkol kullanımıdır. Cinsel yolla bulaşan bir siğil virusu HPV de riski artırır. Ağız veya boğaz kanserinin semptomları ağızda yara, topaklar veya kaba bolgeler icerir. Dilinizi hareket ettirme zorluğunuz olabilir. Duzenli diş hekimi ziyaretleri, erken ağız kanserini teşhis edebilir.

  Diş erozyonu

  Diş erozyonu diş yapısının kaybı ve saldıran asitin neden olduğu bir problemdir. Diş erozyonu bulguları ve belirtileri hassasiyetten catlama gibi daha ciddi problemlere kadar değişebilir. Diş erozyonu, insanların duşunduğunden daha yaygındır, ancak kolaylıkla onlenebilir.

  Diş Hassasiyeti

  Diş hassasiyeti, bir cok insanı etkileyen yaygın bir sorundur. Genelde soğuk sıcak tuketirken mutkiş derecede sızlama hissedersiniz. Yemek yemekten su icmekten korkar hale gelirsiniz. Diş hassasiyeti dolgularla yada bir takım macunlarla giderilebilir.

  Dişte iltihap

  Dişte iltihap yanakta şişme dişte zonklama dayanılmaz ağrı, ağızda kokuya neden olabilir. Bir takım antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen diş iltihabı başkka tıbbi problemlere zemin hazırlayabilir. Doğru ağız hijyeni, periodontal hastalığın onlenmesine yardımcı olabilir. Sigara, kotu beslenme ve stres kotuleştirebilir.

  Ağız kokusu

  Ağız kokusu bir cok insan icin ortak bir sorundur. Genelde kotu ağız hijyeni , tuketilen besinler yada diş iltihabın dan kaynaklanabilir. Ağız kokusunu gidermek icin oncelikle altta yatan neden belirlenmelidir. Daha sonra ağız bakının doğru yapılması ile giderilebilir. Dişlerinizi ve dillerinizi fırcalayıp su icmek ve gıda tetiklerinden kacınarak ağız kokusu ile savaşın. Ağız kokusu devam ederse diş hekiminize gorunun.

  Ağız kuruluğuda sık gorulen problemlerdendir. Bazı sağlık koşulları, kullanılan ilaclar, tukuruk miktarının azalması gibi nedenler ağız kuruluğuna yol acabilir. Gorultuğu uzere ağız sağlığı cok onemli bir unsurdur. Ağız problemlerini onlemenin tek yolu duzenli hekim ziyaretleri , sağlıklı beslenme ve ağız hijyenidir. Diş problemlerini onlemek istiyorsanız dişlerinizi duzenli fırcalayın. Ağız bakım sularını kullanın. Asitli ve şekerli besinlerden kacının Yılda en az 2 defa mutlaka bir diş hekimine gorunun. Sevgili okurlar konuya dair soru ve onerileinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

  Ağız koşullan genel sağlık ve hastalık uzerinde bir etkiye sahiptir. Diş kontrol muayenesinin bazı hastalıkları algılayıp onleyebileceğini biliyor muydunuz? Oral mikroorganizmaların kan dolaşımına girebileceğini ve vucudun herhangi bir yerinde dolaştığını biliyor muydunuz?
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.