Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Uzmanların belirttiğine gore ağız kokusu da sinuzitin habercisi olabiliyor. Genellikle karakteristik bir baş ağrısı ile ortaya cıkan sinuzitten geniz akıntısı dışında ağız kokusu da belirtiler arasında sayılmaktadır. Kronik sinuzit hastalığı olan kişilerde oksuruk ve ağız kokusu sıklıkla rastlananlar arasında yer alıyor. Sadece baş ağrılarına odaklanmanın doğru olmadığını belirten Kulak Burun, Boğaz doktorları baş ağrısı belirtisinin kronik değil, akut gelişen sinuzit hastalıklarında gorulduğunu de ekliyorlar. Ozellikle kronik sinuziti olmayan kişilerde daha sıklıkla ağızda kotu koku oluşması ve aynı zamanda oksuruk belirtilerinin gorulduğunu bildiriyorlar. Diğer taraftan kronik sinuzit hastalığı yaşayanlarda sene boyunca geniz akıntısı şikayeti devam ederken, burun tıkanıklığına paralel olarak ağız kokusu şikayeti de en sık gorulen belirtiler arasında yer alıyor.
  Sinuzit ve Ceşitleri
  Sinus iltihabından kaynaklanan sinuzit hastalığı iki şekilde değerlendirilmektedir. Akut gelişen sinuzitler ve kronik sinuzitler olarak sınıflandırılabilirler. Akut gelişen yani yeni oluşmaya başlayan sinuzitin tedavisi cok daha kolaydır ve hasta tamamen iyileşebilir. Akut turun dışında surekli tekrarlayan ve ameliyat gibi tedavi yontemleri uygulanan kronik sinuzit ise sinuslerde sıklıkla enfeksiyon olduğunun gostergesidir.
  Sinuzit belirtileri icinde akut olan turde ortaya cıkan bulgular genellikle şiddeti yuksek rahatsızlıklardır. Enfeksiyona bağlı gelişen ciddi ağrılar oluşur. Kişide burun tıkanıklığı baş gosterir ve anı zamanda koku almada zayıflama gorulur. Baş ağrılarında tipik olarak on tarafa doğru eğildiğinde yuksek bir artış yaşanır. Zaman zaman yuzde şişme ve burun kanaması gibi belirtiler de sinuzitin varlığına işaret eder. Tum bu belirtilere ek olarak kişide ağız bolgesinde ve dişlerde meydana gelen kotu koku da ortaya cıkmaktadır. Her iki tip sinuzit hastalığında da oksuruk gorulmektedir. Kronik hastalığı olan kişilerde oksuruk oldukca uzun surerken baş ağrısı daha hafif seyreder. En cok sıkıntı veren geniz akıntısı ve oksuruk şikÂyetleridir.

  Sinuzit İcin Yardımcı Tedaviler ve Besin Destekleri
  Son yıllarda bitkisel tedavi yontemleri uygulanan sinuzit hastalığına Afrika sardunyasının koklerinden yapılan bitkisel ilaclar damgasını vurmaktadır. Koklerden elde edilen ozun gunde 3 kez suya 30 ar damla halinde karıştırması ile tedavi yoluna gidilmektedir ve genellikle erişkin hastalarda kullanılan bir yontemdir. Sinuzit ile birlikte akut bronşit hastalıklarına ve soğuk algınlıklarına da iyi gelen damla meyve suları ile karıştırılarak da tuketilebilir.
  Sinuzit belirtilerinin yok olmasında etkili olan bir başka bitki de Asya kokenli Andrographis’tir. Sibirya Ginseng’i ile birlikte elde edilen bitkisel tedavi yontemi, pek cok boğaz ve baş ağrısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlere iyi gelmektedir. Ozellikle Ekinezya bitkisi ile birlikte kullanılan Goldenseal de, ust solunum yolu enfeksiyonları icin alternatif bitkisel tedavi secenekleri arasında yer almaktadır.
  Buhar banyosu olarak kullanım şekli olan bir diğer bitkisel tedavi yontem, ise Mayıs Papatyası’dır. Sıcak suda kaynatılan papatyanın buharından yararlanılır. Astragalus bitkisi ise Cin’de yuzyıllardır kullanılan ve ust solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bir başka bitkidir ve sıklıkla alternatif yardımcı tedavi yontem olarak kullanılmaktadır. Sinuzit hastalığına iyi gelen besinler arasında ananas sayılabilir. Ozellikle ananas suyu tedavide kullanılan bilindik bir yontemdir. Ağrılı sinuzit vakalarında ise nane yağı masaı yapılarak ağrıyan bolgenin rahatlaması sağlanabilir. Nane yağı dışında masaj icin kullanılabilen bir başka bitki ise Okaliptus yapraklarıdır. Oldukca etkili olan Okaliptus, ağrıların kısa surede dinmesini sağlamaktadır. Haşlanmış maydanoz ve ebegumeci karışımı da şiddetli ağrılarda burundan cekilerek tedavi sağlayan diğer bitkiler arasında yer almaktadır. Limon suyu ve bir bardak suyun icerisine karıştırılmış olan kekik yağını buruna cekmek de sinuzit hastalığı icin iyi gelen yontemler arasındadır. Aynı zamanda hatmi yaprağı ve altın başak bitkilerine ek olarak orman sarmaşığı bitkisinden hazırlanan bir cay da sıklıkla tuketildiğinde sinuzit hastalığına iyi geldiği gorulmuştur.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.