Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.727
  Konu
  4714
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.727

  Konu:4714

  Aldığı Beğeni:0  İmplant yaptırmak istiyorum diyenlere sorular cevaplar İmplant gunumuzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel kopru ve protezlere gore daha iyi konuşma ve ciğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yontemi yuzunuzde doğal bir gorunumu de beraberinde getirir.  Bugun implantın, 21. yuzyılda uzerinde en cok calışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrube ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim acısından başarılı sonuclar verebilen bir tedavi şeklidir.

  Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla cene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kokudur.

  İmplant'ların ceşitleri var mıdır?
  Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri uretilmiştir. Ancak gunumuzde en populer olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.  Her hastaya implant uygulanabilir mi?
  İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması ongorulen bolgede, cene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yukseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktorlerden birisidir. Ayrıca tedaviden once ve implant ağızda kaldığı surece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu surece implant uygulamasını engelleyecek bir ust yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış cok genc hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.  Dental İmplant Nedir

  İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?
  Uygun anestezi yontemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine gore genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir cok hasta bu ağrının normal diş cekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.


  implantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?
  Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak icin iyileşme donemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant ustune gelen yuklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme suresinde size uygun bir gecici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.

  İmplantların temizliği onemli midir?
  Evet. Hem de cok onemlidir. implantların ağız icindeki yabancı cisimler olduğu duşunulurse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da onemli olduğunu taktir edersiniz. implantların temizlikleri belli bir oğrenme sureci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş icin yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması icin gerekli en onemli faktorun duzenli ağız bakımı olduğudur.  implant nedir? implant fiyatı, implant tedavisi ve ucreti, implantoloji

  İmplantların uzerine protez nasıl yerleştirilir?
  İmplantlar uzerine yapılacak protezler vak'anın ozelliğine gore değişik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından cıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından cıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin icin uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan once size anlatacaktır.

  Eksik her diş icin 'bir' implant gerekir mi?
  Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bolgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir. İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

  Doğru implant ve yontem kullanılması durumunda boyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay icinde ortaya cıkar. Boyle bir durumda diş cekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden cıkartılmalıdır. Bu bolgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.  İmplant yaptırmak pahalı mıdır?
  Maalesef, evet. Kullanılan tum malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant uretimi icin cok yuksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ulkemizin icinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle doviz kurlarında gozlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir. Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli icin uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline gore değişecektir. İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaclarına bağlı olarak değişir, ve sonuc buyuk bir yatırım olabilir. Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları bulunmuştur.  implant tedavisinde gozlenebilecek riskler nelerdir?
  Ağız ici ya da dışı tum cerrahi işlemlerde gozlenebilecek risklerin otesinde bir risk soz konusu değildir. Bunlar erken donemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki gec donemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya cıkabilir. Ozellikle erken donem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

  İmplant Tedavisi Hangi Vak'alarda Ne Avantajlar Sunar?
  a) Alt cenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak surekli ağrıdan (vuruk) ve iyi ciğneyememekten şikayetcidirler. Bu şikayet zaman icinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tum şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

  b) Ust cenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Ust protezler alt cene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

  c) Alt ya da ust cenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin cirkin goruntusu, ya da kopru yapılabilmesi icin sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

  d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu icin en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi dahafonksiyonel sonucların ortaya cıkmasına da neden olur.


  implant tedavisinin dezavantajları nelerdir?


  Yuksek fiyat
  Cok ozenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği işlemi

  implant tedavisinin avantajları nelerdir?
  Daha iyi ciğneyebilme - Her istediğini yiyebilme
  Daha iyi estetik gorunum
  Ozguvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
  Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

  İmplant muayenesinde neler yapılacak?
  Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya cıkması icin implant'ları yerleştirecek, uzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını ustlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yontemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli gorulurse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca ceşitli rontgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

  Butun implantlar başarılı mı?
  İmplant yerleştirme kararına varırken goz onunde bulundurulması gereken bir cok faktor vardır. Oncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gucu olmalıdır. Orneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir. Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol acabilir. Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yontemi ozenle secilmelidir. implantlar dişhekimi tarafından ozenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da ozel ilgi gormelidir. Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya cıkabilir. Bunların yanı sıra sigara icen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir.


  İmplantların omru ne kadar?
  implantların ağızda otuz yıldan fazla sorunsuz kaldığı gorulmuştur. Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. implantın omru bir cok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir. Sonucta implantlar bir omur boyu kullanılabilirler. Omurlerini etkileyen bir cok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size acıklayacaktır.


  İmplant yapma kararında yaşlılık etken faktor mu?
  Hayır. Sağlık yaştan cok daha onemli bir faktordur. 70-80'lerindeki bircok hastanın cerrahi riskleri daha genc fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır. Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı genclerin ihtiyaclarından daha olasıdır cunku yaşlılarda daha cok diş kaybı olmuştur.  İmplantların vucut tarafından reddedilme riski var mı?
  İmplantlar organizma icin herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hic bir zaman canlı bir organizmanın parcası olmayan benzeri diğer maddelerdir. Vucudun bunlara karşı antigen uretip kalp ve bobrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mumkun değildir.


  Kanser riski var mı?
  Tıbbi literaturde implantların kansere neden olduğunu gosteren hic bir bulguya rastlanmamıştır.


  İmplantlar kozmetik amaclarla kullanılır mı?
  İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar. implantların kullanılmasındaki amac protez dişlere dayanak vermektir. Protezdişler kullanarak kozmetik duzeltmeler yapılabilir fakat boyle bir tedaviye başlamadan once beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.


  implantların başarısı garantili mi?
  Ağzınıza giren ve sizin kontrolunuz altında olan hic bir şey icin garanti vermek mumkun değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne olcude garantili ise implant uygulamaları icinde aynı durum gecerlidir.


  implant yerleştirilmesi ne kadar zaman alıyor?
  Bu sure, durumunuz, ihtiyaclarınız ve yapılacak işlere bağlıdır. Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kac saat arası surebilir. Butun bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. İyileşmenin tam olması aylar alabilir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.