Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Koronavirus salgınına onlem olarak bircok kişi multivitamin kullanımını tedbir olarak goruyor.
  Acıklanan yontemlerin dışında bağışıklık sistemini guclendireceği inancıyla multivitamin destek urunlerine de buyuk bir talep olduğu belirlendi. Multivitamin desteği almanın koronaviruse karşı bir cozum olup olmadığıyla ilgili ​​Altınbaş Universitesi Eczacılık Fakultesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Oğr. Uy. Gaye Hafez, acıklamalarda bulundu.

  Mucize urunlerden soz edemeyiz

  Tum multivitamin ve/veya urunlerin onem sırası, Sağlık Bakanlığınca acıklanan yontemlerden, yani kişisel farkındalık ve sorumluluğun oneminden sonra geliyor. Tedavisi henuz bulunmamış bir hastalık karşısında yapabileceklerimizin başında kişisel hijyen kurallarına uymak ve bağışıklık sistemimizi guclu tutmak geliyor, halka mucize urunlerden soz edemeyiz.
  Gunluk hayatta bağışıklık sisteminizi guclu tutmak icin ne yapıyorsanız, onları yapmaya devam etmelisiniz. Sebze ve meyve ağırlıklı olmak uzere duzgun beslenme, duzenli uyku, ağır olmamak kaydıyla egzersiz oneriliyor. Sağlıklı bir bireyin bu soylediklerimizden eksikleri varsa veya kişi ek bir destek istiyorsa multivitamin kullanabilir. Buradaki amac, virusu yok etmek veya hastalığı tedavi etmek değil, bağışıklık sistemini guclendirmek.

  Yanlış doz zarar verebilir

  Sağlıklı bir bireyde multivitaminin kullanımının kişiye zarar vermeyeceğini ancak bobrek ve karaciğer hastalığı olanlar, yaşlı bireyler, gebeler, kanser hastaları, ozel beslenmeye tabi hastalar (Colyak vb) ile immun sistemi baskılanmış hastaların hekim kontrolunde multivitamin kullanması gerektiğini vurgulayan ​​Dr. Gaye Hafez, "Bu tip urunlerin icinde vitaminlerin yanı sıra, bazı mineraller, bitki ekstreleri ve bazı tatlandırıcılar mevcut. Bu saydığımız ozel risk grupları, genellikle coklu sayıda ilac kullanan bireylerden oluşuyor. Coklu ilac kullanımında ilac-ilac, ilac-bitki etkileşimleri de olabileceğinden, bu hasta gruplarında hekim onerisi dışında multivitamin onermiyoruz.

  "Gunluk doz miktarını gecmek yanlış"

  Ancak sağlıklı bireylerde de gunluk doz miktarını gecmek elbette yanlış. O durumda, sağlıklı bireyler de zarar gorur. Her urunun iceriği farklı olduğu icin doz orneği veremiyorum ancak multivitaminlerin de tıpkı ilaclardaki gibi gunluk doğru dozda kullanılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
  Gunluk hayatta bağışıklık sisteminizi guclu tutmak icin ne yapı​lıyorsa, onları yapmaya devam e​dilmeli. Ek bir desteğe ihtiyac duyu​lması yahut laboratuvar testlerinde herhangi bir vitamin eksikliği tespit edil​miş olması halinde, ilgili vitamini iceren urunler kullan​ılabilir. Multivitamin grubu zengin, bu alanda pek cok urun var. Multivitaminin yanı sıra, ​​az once saydığım risk grupları dışındaki hastalarda​ ​​beta-glukan, koenzimQ10 iceren urunler, kara murver ciceği ekstresi ve C vitamini iceren takviye urunleri de kullanılabilir​.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.