Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Merak edilen bu soruyu sigorta sektorunun önde gelen isimlerinden, Sigorta Kocu Hakan Tan cevaplıyor...
  İnsanlık tarihi gunumuzde isimlerini zaman zaman hatırlamakta zorlandığımız buyuk kitlesel olumlere neden olan bircok bulaşıcı hastalıklarla dolu... Cin'de milyonlarca insana kÂbus olan Corona virus (covıd-19), "cağımızın kara vebası” diyebileceğimiz yepyeni bir duşman ve dunyaya hızla yayılıyor. Dunya Sağlık Orgutu Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, tum ulkeleri cok sert onlemler almaya ve toplumu bilinclendirmeye cağırıyor.

  Şu ana kadar 80'in ustunde ulkede ortaya cıkan Corona virusu icin dunyanın bircok yerinde hukumetler son yıllarda olmayan onlemler almaya başladılar; Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ve resmi haber ajansı SPA'da yer alan acıklamaya gore, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti icin Suudi Arabistan'a girişlerin gecici olarak askıya alınmasına karar verildi. Kuveyt'e tum gemi seferleri durduruldu. İsrail, Avrupa'dan ulkelerine gelen kişileri ulkeye almama kararı aldı. Avrupa'da en cok olum vakasının ortaya cıktığı İtalya'da okullar tatil edildi, futbol macları iptal edilerek ileri bir tarihe ertelendi.
  Ulkemizde de pek cok onlem alınmış durumda.

  Peki Corona virusune yakalandığınızı varsayalım, ozel sağlık sigortanız masraflarınızı karşılıyor mu?
  Sigorta şirketleri uygulamalarında birbirinden farklılık gosteriyorl, hatta durum, sahip olduğunuz sağlık sigortasının ferdi veya grup sigortası olmasına gore bile değişiklik gosterebilir.
  Ferdi sigortalardan başlayalım; bircok sigorta şirketinde 'Resmen ilan edilen salgın hastalık odenmez.' maddesi ferdi sağlık sigortasının ozel şartlarında bulunmaktadır. Bazı şirketlerde ek olarak bu konu "Dünya Sağlık Örgütü tarafından dunyanın herhangi bir yerinde faz 5 ve uzeri olarak ilan edilen salgın hastalıklara ait her turlü sağlık giderleri odenmez.” olarak da sozleşmede yerini almıştır.
  Son donemde bircok kurum tarafından tercih edilen, calışanlarına toplu halde sağlık sigortası satın alınan kurumsal sağlık sigorta policelerinde ise sigortalı sayısının buyukluğune gore ozel şartlarda esnemeler yapılmakta olup sigortalı sayısı yuksek olmayan policelerde ferdi ozel şartlarda olduğu gibi 'Resmen ilan edilen salgın hastalık odenmez.' maddesi bulunmaktadır. Kısaca resmi olarak salgın hastalık ilanı olduğunda sigorta şirketleri bu maddeye istinaden, gelen talepleri reddetme hakkına sahiptir.

  Resmi salgın hastalık nasıl ve kim tarafından ilan ediliyor?
  Salgın hastalık ilanı OHAL (olağan ustu hal kapsamında) Cumhurbaşkanlığı yetkisindedir. Ancak bugun itibari ile ulkemizde resmi olarak ilan edilen bir salgın hastalık bulunmamaktadır. Bu sebeple sigortamız karşılamaz diye kaygılanmamıza da gerek yoktur.
  Diyelim ki; en yakın sağlık kuruma gittik ve yapılan tetkiklerde Corona virus (covıd-19) pozitif cıktı. Oncelikle gittiğiniz sağlık kurumu ilk mudahaleyi yaparak sizi hemen Sağlık Bakanlığı'nın gosterdiği sağlık kuruluşuna sevk etmek zorundadır. Yani virus ortaya cıktığında Sağlık Bakanlığı kendi belirlediği kurumlarda tedaviyi ustlenecektir. Bir başka deyişle ulkemizde eğer salgın hastalık ilan edilirse, "eyvah! sağlık sigortam masrafları karşılamayacak.” diye kaygılanmanıza gerek yok cunku devletimiz salgın hastalıkları ve/veya Corona virusu gibi olumcul, hızla yayılan viruslerde tum masrafları karşılamaktadır.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.