Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Eğitimin, Koronavirus sebebiyle 23 Mart tarihinde uzaktan eğitim modeline gecmesiyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) oğrencilerin en az duzeyde etkilenmesi icin her gun yeni tedbirler ve kararlar alıyor. Okullarda sınıf eğitimine gecişin şimdilik 30 Nisan'a kadar ertelenmesi Liselere Geciş Sınavı (LGS) konu kapsamını da değiştirdi.
  GEN Koleji, yeni kararı kapsayan Mart ayı LGS ornek sorularının detaylı değerlendirmesini yayınladı.

  Turkce dersi Mart ayı ornek soruları
  Ortaoğretim Kurumları'na ilişkin yapılacak merkezi sınava yonelik yayımlanan Mart ayı sozel bolum kitapcığında Turkce dersine ait sorularda yine ağırlık olarak anlam bilgisi kazanımları uzerinde durulduğunu gormekteyiz. Dil bilgisi kazanımlarında "Fiilimsi, yazım kuralları ve noktalama işaretleri” konularına ait sorular bulunuyor. Bu konular da Turkce dersinin ilk donem kazanımları arasında yer almaktadır.
  LGS mufredatıyla birlikte konularımız arasına dahil olan sozel mantık – muhakeme konusuna ait bir soru ve MEB'in son yıllarda onemle uzerinde durduğu grafik yorumlama konusundan da bir soru sorulduğu gozlenmiştir. Mart ayı da dahil olmak uzere yayımlanan tum ornek sorularda on plana cıkan durum ezbere dayalı bilginin artık sorularda yer almadığıdır. Ozellikle okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama becerilerini olcen sorularda bilgi olculurken yine soruyu cozmek icin gerekli bilgi oncul olarak sunulmuştur. Soruların cizdiği tablo bize gosteriyor ki, bilimsel yayınları incelemeli ve bol bol kitap okumalıyız. Soruların tamamı 8. Sınıf kazanımlarına yonelik olmakla birlikte beklenmeyen bir kazanıma ait soru bulunmamaktadır.
  T.C. İnkılap Tarihi ve Ataturkculuk dersi Mart ayı ornek soruları

  Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geciş Sınavı (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavla ilgili onemli bir karar aldı. LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda 2019-2020 eğitim-oğretim yılının sadece birinci doneminin sonuna kadarki mufredatta yer alan soruların sorulması kararlaştırıldı.
  Yayınlanan ornek sorulara baktığımız zaman T.C. İnkılap Tarihi ve Ataturkculuk dersi ile ilgili; Bir Kahraman Doğuyor, Milli Uyanış: Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar, Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Olum (Lozan'a kadar) başlıklarındaki 1. Donem konularından sorular soruldu. T.C. İnkılap Tarihi ve Ataturkculuk soruları, MEB'in sene başında yayımladığı kazanımlara ve mufredata uygun yer aldı. Soruların icinde yer alan metinlerin coğu, MEB'in hazırladığı 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Ataturkculuk ders kitabında yer alan icerikler ve orneklerle birebir ortuştuğu gozlemlendi. MEB'in sınav oncesinde yayımladığı ornek sorulara benzer tarzda yorum ağırlıklıydı.
  Daha cok Millî Mucadele donemi ile ilgili soruların olduğunu goruyoruz T.C. İnkılap Tarihi ve Ataturkculuk sorularını, iyi bir hazırlık sureci geciren, duzenli calışan, dersin temel kavramlarına hÂkim, konu eksiği olmayan, okuma ve yorumlama yeteneği gelişmiş oğrencilerin rahatlıkla yapabileceği soru tarzı olarak yorumlayabiliriz.
  Matematik dersi Mart ayı ornek soruları

  Mart ayı ornek sorularında, 1. Donem'den Carpanlar-Katlar konusundan 3, Uslu İfadeler konusundan 2, Koklu İfadeler konusundan 2, Basit Olayların Olma Olasılığı konusundan 2, Cebirsel İfadeler konusundan 1 soru gelmiştir. Sorular incelendiğinde tum soruların gunluk hayatla ilişkilendirilmiş, matematik okur yazarlığını olcen nitelikte olduğu gorulmektedir. Soruların bir bolumunde birden fazla kazanımı olcen sorular bulunmaktadır.
  Verilen on bilgilerle oğrencilerin bilgiyi doğru yorumlama, doğru kullanma becerisi ile analitik duşunme yeteneğini birleştirip doğru sonuca ulaşması istenmektedir. Bundan onceki ornek sorularda olduğu gibi duşunme becerisi ve problem cozme becerisini icine alan sorular yine yoğunlukta olduğu gorulmektedir. Soruların geneli incelendiğinde orta zorlukta olduğu soylenebilir.
  Fen Bilimleri dersi Mart ayı ornek soruları

  Mart ayı Fen Bilimleri dersi ornek sorularında 1 soru mevsimler ve iklim, 3 soru DNA genetik kod, 2 soru basınc, 5 soru madde ve endustri unitelerinden geldi. Soruların tumu 1. Donem'de işlenen konulardan hazırlanmıştır. Sorular, daha onceki ornek sorulara benzer tarzda deney yorumlama, grafik ve tablo inceleme, verilen bilgileri değerlendirip şıklarla bağlantı kurarak cozulecek sorulardır.
  Din Kulturu ve Ahlak Bilgisi dersi Mart ayı ornek soruları

  Mart ayı ornek sorularında Din Kulturu ve Ahlak Bilgisi dersi soruları, 1. Donem konularını icermektedir. Daha onceki ornek sorularla karşılaştırıldığında yorum sorularının arttığı gorulmuştur. Sorularda oğrencilerin yorum guclerini ve kavram bilgilerini de kullanarak doğru cevaba ulaşılması beklenmektedir.
  İngilizce dersi Mart ayı ornek soruları

  Mart 2020 İngilizce ornek soruları yorumlama becerisi gerektiren, orta ve yuksek guclukte sorulardır ve 'Friendship' 'Teen Life', 'In The Kitchen', 'The Internet' ve 'Adventures' unitelerinden hazırlanmıştır. Yayınlanan sorular 1. Donem sonuna kadar ve 2. Donem başlangıcındaki ilk işlenen konuları iceren kazanımları kapsamaktadır. Sorular ezbercilikten uzak, okuduklarını anlama, yorumlama ve ağırlıklı olarak cıkarım yapma uzerine hazırlanmıştır.
  Gorsel sorularda 1 soruda tablo okuma ve cıkarım yapma sorusu vardır. Ornek sorular, oğrencilerin dilbilgisini olcen değil, okuduğunu anlama, cıkarım yapma ve ilişki kurabilme becerilerinin yanında kelime bilgisini de olcen ve değerlendiren sorulardır. Sorularda olumlu ve olumsuz soru koku kullanılmıştır. Ornek sorular orta ve yuksek guclukte, yorumlama becerisine sahip oğrencilerin cozebileceği sorulardır. Tavsiye edilen zaman aralığı 8-10 dakikadır.
  MEB'in yayınladığı bildirgede, Liselere Geciş Sınavı (LGS)'nda oğrencilerin sadece 1. Donemde işlenen konulardan, yani 1. Uniteden 5. Uniteye sorumlu oldukları belirtilmesine karşın, yayınlanan ornek sorularda 2. Donemin ilk unitesinden sadece 1 soru sorulmuştur.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.