Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Guclu bağışıklık sisteminin daha da onem kazandığı bugunlerde başta bal olmak uzere propolis, arı sutu, polen ve bu urunlerle hazırlanan ozel karışımlar daha cok talep goruyor. Evde kalınan bu surecte online satışların arttığını ifade eden Etabal Yonetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, tuketicileri guvenilir markaları ve satış platformlarını tercih etmeleri konusunda uyardı.

  Doğal gıdalar tuketmeye ozen gosterin

  Dunyada ve Turkiye'de binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol acan Koronavirus Salgını'na karşı uzmanlar, bağışıklık sisteminin guclendirilmesine dikkat cekiyor. Guclu metabolizmaların hastalıklara karşı daha direncli olduğunu belirten doktorlar, evde gecirilen bu gunlerde doğal ve duzenli beslenmenin onemini vurguluyor. Metabolizmanın guclendirilmesinde ozellikle doğal gıdalar onemli rol oynuyor. İlk cağlardan beri şifa olarak nitelendirilen, işlem gormemiş ham bal, propolis, polen ve arı sutunun cok onemli bir besin kaynağı olduğunu belirten Etabal Yonetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, "Ham Bal, icerdiği enzim, vitamin, protein, ve mineraller bakımından vucudu tehlikelere karşı zırhlayan bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte diğer arı urunleri olan polen, arı sutu ve propolis de icerdiği değerler bakımından cok ozel urunlerdir. İnsanlarımızın buyuk coğunluğu bugunleri evinde geciriyor, beslenmelerine dikkat ediyor ve doğal urunler almaya calışıyor. Bu beslenmede ham bal ve arı urunleri buyuk onem taşıyor.”

  Gercek balı anlamanın yolları

  Fırsatcılara ve kotu niyetli kişilere de dikkat ceken sektorun tecrubeli isimlerinden Etabal Yonetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, sahte bal ve arı urunleri konusunda da onemli uyarılarda bulundu: "Boyle talebin arttığı gunlerde, fırsatcılar da boş durmuyor. Piyasaya sahte ve iceriği bozuk urunler satarak, halkın sağlığını tehdit ediyor. Şifa bulacağım diye halkımız sağlığından olmasın. Yoksa doğal urun diye bir kavanoz glikoz şurubu alabilirler. Gercek balı anlamanın bazı yolları vardır. Balı sıcak suya koyduğunuzda hemen cozulmemesi ve butunluğunu bir sure koruması gerekir. Gercek bal donar ama donan her bal gercek bal değildir. Cam balı haric bir cicek balı hic donmuyorsa zaten sahtedir. Fakat şunu belirtmekte fayda var gercek bal sadece laboratuvarda tahlil edilerek anlaşılır. Bunun dışında anlamak cok zordur. Bu sebeple ben her zaman halkımıza guvenilirliği ispatlanmış markalardan bal ve arı urunleri almasını oneririm. Evinden cıkamayanlar da yine bu kendini ispatlamış markaların online satış platformlarından urun almalıdır.”
  Fiyatların da sahte balı anlama konusunda bir yol olabileceğini ifade eden Aksoy, "Doğrudan bir rakam telaffuz etmek istemem ama kilosu 30 TL'ye doğal ve katkısız ham bal olmaz. İnsanlarımız bal alırken bunu da goz onunde bulundursun.” bilgisini paylaştı.

  Koruyucu etkili ozel kur

  Bal, polen arı sutu ve propolisten oluşan ozel karışımlar konusunada değinen Aksoy, "İceriğinde gramajları eksik bu tarz urunlerin az faydasının yanında sadece psikolojik faydası vardır. Her zaman verdiğim bir olcu ki o da şudur: 500 gram ham bal, 100 gram arı sutu, 100 gram polen ve 20 gram propolis boyle bir karışımın icinde eğer yoksa, bu tarz karışımlardan alacağınız fayda az olmakla beraber sadece psikolojik bir fayda olur” dedi.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.