Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Bir insanın bir diğerinin haklarını hice sayarak surekli olarak rahatsız etmesi anlamına gelen hoş olmayan bir davranış bicimine taciz denmektedir. Kelime hukuki bir anlamda kullanıldığı zaman tehdit edici, rahatsızlık veren ve toplum tarafından tasvip edilmeyen davranışları kasteder.
  Taciz olarak yansıyan davranış turlerine bakıldığında toplumda sık gorulen taciz turlerine rastlamaktayız.
  Kabadayılık: Oyun alanlarında, okulda, işgucunun olduğu başka yerlerde yapılan tacizdir. Genelde fiziksel ve psikolojik olarak bir kişiye bir veya birden fazla kişinin kotuluk yapmasıyla olur.
  Cete halinde takipcilik: Psikolojik bir taciz olup mağdur kişinin hayatının tamamen mahvolmasına neden olur Daha cok akran zorbalığı olarak da gorulebilen cete halinde takipcilik de mağdur bir sure rahatsız edilir.
  Psikolojik taciz: Kucuk duşurucu ve sovgu dolu hareketlerden dolayı kişinin kendine olan guvenini azaltan veya eziyete uğramalarına neden olan taciz turudur. Sozsel bir olay veya jestdir.
  Cinsel taciz: Kişinin iznini almadan cinsel temas, dokunma, sozle sarkıntılık şeklinde gercekleşir. Cinsel taciz ısrarcı ve istek dışı cinsel yaklaşımlar icin kullanılan terim olup genelde sokakta yalnız yururken bazen de iş ortamlarında gercekleşebilmektedir.
  Takipcilik: Kişinin izinsizce takip edilmesi ve goz hapsinde tutulması nedeniyle guvenliğinden kuşku duymasına yol acar.

  Hukuki yollar

  Taciz kanunda bir suc olduğundan başvurulması gerekilen hukuki yollar vardır. Oncelikle tacize uğrayan kişi, bulunduğu yerdeki polis karakoluna gidebilir ya da bulunduğu yerdeki en yakın adliyeye giderek muracaat savcılığına şikayet dilekcesi verebilir. Bu sureci bir uzman avukat ile takip edebilmek onemlidir zira tum bu surec mağdur acısından zorlayıcı olacaktır.
  Eğer kişinin kendisinin veya bir yakının cinsel tacize uğradığına ilişkin durum varsa ya da cevresindeki bir cocuğun cinsel istismara uğradığına dair bir şuphesi varsa ayrıca Alo 183 hattı aranabilir. Alo 183, aile, kadın, cocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yonelik hizmetler hakkında bilgilendirme ve yonlendirme sağlayan bir hat olup taciz vakalarında yardımcı olmaktadır. Cevrede yaşanan taciz vakasını bildirmemek ayrı bir suctur ve Turk Ceza Kanununa gore işlenmekte olan bir sucu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  Savcılığa veya polis karakoluna şikayette bulunmanın ve ceza davası sureci başlatmanın yanı sıra tacize uğrayan kişi bulunduğu ildeki baronun cocuk hakları komisyona, insan hakları komisyonuna veya kadın hakları komisyonlarına başvurup destek talep edebilir. Turk Ceza Kanunu 105. Maddesi gereğince bir kimseyi cinsel amaclı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti uzerine, uc aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına, fiil cocuğa karşı işlenmiş ise altı aydan uc yıla kadar hapis cezasına hukmolunmaktadır. Cinsel taciz sucunun bir kamu gorevlisi, bir asi, eğitici, oğretici, bakıcı, koruyucu aile veya sağlık hizmeti veren ya da koruma, bakım veya gozetim yukumluluğu bulunan kişiler tarafından, aynı işyerinde calışmanın sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle ya da posta veya elektronik haberleşme araclarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi halinde ceza yarı oranında arttırılır denilerek failin cezalandırılması ongorulmuştur. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise verilecek ceza bir yıldan az olamaz.
  Ceza davasının yanı sıra kişi iş yerinde psikolojik tacize uğramışsa veya cinsel tacize uğramasından oturu psikolojik anlamda ciddi zarar gormuş, hatta taciz ilerlediğinde bile gunluk hayatını etkileyebilecek bir noktaya gelmişse ve bundan da bir maddi zarar gormuşse tazminat davası acabilir. Kaldı ki Turk Ceza Kanunu, kişinin kendisine yapılan bu fiil nedeniyle işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış olması durumunda ceza bir yıldan az olamayacağını belirtmiştir. Bu dava maddi - manevi tazminat davası olup kişi bulunduğu yer mahkemesine giderek Asliye hukuk mahkemesinde tacizden uğranılan zarardan oturu maddi- manevi tazminat davası acabilir. Taciz aynı zamanda kişilik haklarını zarara uğratan haksız bir fiil olduğundan kişi bu sebebe dayanarak davasını acabilir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.