Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Trakya Universitesi Tıp Fakultesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, koronavirus salgınından korunmada dezenfeksiyonun cok buyuk fayda sağladığını belirterek uyarılarda bulundu.

  Viruse karşı zırh

  Dezenfeksiyon oncesinde yuzeyin kirliliklerden temizlenmesi şarttır. Evin icine mikropların ayakkabılarımız, ellerimiz, giysilerimiz ve eve getirdiğimiz yiyecekler ile taşınmamasına azami ozen gostermeliyiz. Hem kişisel temizliğimiz, hem evimiz icin yapacağımız doğru dezenfeksiyon işlemi viruse karşı zırh olacaktır.
  Faruk Yorulmaz, dezenfeksiyon uygulamalarında abartılı ve aşırı davranışların faydadan cok zarar getirebileceği uyarısında da bulundu.
  Mikropların tamamı vucut icin zararlı değildir. Bu nedenle aşırı dezenfeksiyon ile tum mikropların oldurulmesi, vucudun savunmasını sağlayan bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller. Sabunun 20 saniye bol su ile kullanıldığında ellerdeki mikropları cok buyuk olcude yok edeceğini anlatan Prof. Dr. Yorulmaz, boyle durumlarda antibakteriyel sabun kullanmaya gerek olmadığını dile getirdi.

  Antibakteriyel sabunlar cilde zarar verebilir

  Yorulmaz, antibakteriyel sabunların sık ve aşırı bicimde kullanıldıklarında ciltte bozulmalara, cildin incelmesine, catlamasına, dış etkenlere daha hassas hale gelmesine neden olduğunu vurgulayarak, "Eğer iclerinde koku ya da renk vermek icin kimyasal maddeler bulunuyorsa, o maddelere bağlı alerjilere, ellerde egzamalara neden olabilirler." diye konuştu.
  Cok kısa surede buharlaşabilme ozelliği ve 2 saniye icerisinde de bakterileri ve virusleri oldurme ozelliği olduğu icin hızla el uzerinde yayılması gerekir. Alkol, kolonya (yuzde 60-90'lık konsantrasyonda olmalıdır) bakterilere, viruslere ve mantarlara karşı etkilidir. Alkol bazlı el dezenfektanları cok kısa surede buharlaştığı icin genellikle 2-5 saniye icerisinde mikroorganizmaların coğunu oldurur. El dezenfeksiyonu icin hicbir dezenfektan su ve sabundan daha etkili değildir. Bu nedenle varsa el dezenfeksiyonunda mutlaka su ve sabun kullanılmalıdır. Su ve sabunun bulunamadığı durumda yuzde 60-90 alkol iceren kolonya veya dezenfektan kullanılabilir.

  Evi havalandırın

  Yorulmaz, ev temizliğinde dezenfeksiyon sonrasının da onemine dikkat cekti. Mumkunse banyo yapılarak tum vucut temizlenmelidir. Dezenfeksiyonda kullanılan paspaslar, fırcalar, bezler dikkatle temizlendikten sonra kaldırılmalıdır. Uzerinde dezenfektan kalıntılarının kalmamasına, insanların solunumla alacağı bicimde buharlaşan dezenfektan kullanılmamasına ozen gosterilmelidir. Dezenfeksiyon zararlı mikroplardan korunmak icin cok onemli, ancak bir zararlıyı yok ederken dezenfektanın zararlı etkilerine de maruz kalınmamalı.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.