Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Koronavirus salgını ulkemizde ve dunyada gun gectikce buyuyor. Dunya Sağlık Orugutu'ne gore enfekte olan coğu insan hastalığı hafif bir şekilde atlatıp ve iyileşecek, ancak bazı insanlar icin hastalık daha şiddetli olabilir.
  Aşağıdakileri yaparak sağlığınıza dikkat edebilir ve başkalarını koruyabilirsiniz.

  Ellerinizi sık sık yıkayın
  Ellerinizi duzenli olarak ve alkol bazlı bir dezenfektan ile temizleyin veya sabun ile yıkayın.
  Neden: Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı dezenfektan kullanmak, ellerinizde olabilecek virusleri oldurur.
  Sosyal mesafeyi koruyun
  Kendinizle oksuren veya hapşıran herkes arasında en az 1 metre mesafe bırakın.
  Neden: Birisi oksurduğunde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virus icerebilecek kucuk sıvı damlacıkları puskurtur. Cok yakınsanız, oksuren kişiden COVID-19 virusu de dahil olmak uzere damlacıkları nefesiniz ile alabilirsiniz.
  Goz, burun ve ağza dokunmaktan kacının
  Ellerimizle bircok yuzeye dokunur ve virusleri alabiliriz. Elleriniz virusu gozlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Virus bu bolgelerden vucudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.
  Solunum hijyenini uygulayın
  Sizin ve cevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, oksurduğunuzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bukulmuş dirsek veya temiz pecete ile kapatmak anlamına gelir. Ardından kullanılmış peceteyi hemen atın.
  Neden: Damlacıklar virusu yayar. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak cevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi viruslerden korursunuz.
  Nefes almada zorluk cekiyorsanız, ateş, oksuruğunuz varsa erken tıbbi yardım alın
  Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Nefes almada zorluk cekiyorsanız, ateşiniz, oksuruğunuz varsa tıbbi yardım alın ve sağlık kuruluşunu onceden arayın. Yerel sağlık kurumunuzun talimatlarını izleyin.
  Neden: Ulusal ve yerel yetkililer bolgenizdeki durum hakkında en guncel bilgilere sahip olacaktır. Onceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yonlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve viruslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını onlemeye yardımcı olacaktır.
  Haberdar olun ve sağlık uzmanınız tarafından verilen tavsiyelere uyun
  COVID-19 hakkındaki son gelişmelerden haberdar olun. Kendinizi ve başkalarını COVID-19'dan nasıl koruyacağınız konusunda sağlık uzmanınız, ulusal ve yerel halk sağlığı merkezi veya işvereniniz tarafından verilen tavsiyelere uyun.
  Neden: Ulusal ve yerel yetkililer, COVID-19'un bolgenize yayılıp yayılmadığına dair en guncel bilgilere sahip olacaklardır. Bolgenizdeki insanların kendilerini korumak icin ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak icin en iyi şekilde yerleştirilirler.
  COVID-19'un yayıldığı alanları (son 14 gun) ziyaret etmiş kişiler icin koruma onlemleri
  Yukarıda belirtilen yonergeleri izleyin.
  İyileşmeye başlarsanız, baş ağrısı ve hafif burun akıntısı gibi hafif semptomlarla bile iyileşene kadar evde kalın.
  Neden: Başkalarıyla temastan kacınmak ve sağlık kuruluşlarını ziyaret etmek, bu kuruluşların daha etkili calışmasına ve sizi ve diğerlerini olası COVID-19 ve diğer viruslerden korumaya yardımcı olacaktır.
  Ateş ve oksuruğunuz varsa ve nefes almada zorluk cekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın, cunku bu solunum yolu enfeksiyonu veya diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir.
  Sağlık kuruluşunu ve seyahat ettiğiniz kurumu onceden arayın ve en son seyahat ettiğiniz kişilerle irtibat kurmasını soyleyin.
  ozel iceriğidir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.