Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.403
  Konu
  7416
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.403

  Konu:7416

  Aldığı Beğeni:0  Koronavirus salgını hem ulkemizde hem de tum dunyada buyumeye devam ediyor. Aldığımız bircok onlemden bir tanesi de maske takmak. Bu kapsamda Bursa İl Sağlık Mudurluğu'nde gorevli Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Sevgican, doğru maske kullanımıyla ilgili bilgi verdi.

  Maskeleri surekli cıkarıp takmayın

  Viruslere karşı kullanılan iki turlu maske bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sağlık calışanlarının kullandığı filtreli maskeler ki; bunlar sağlık calışanlarının riskli hasta grupları ile ilgilendiği ve temas etmesi durumlarında kullanılan maskelerdir. Diğeri ise cerrahi maske olarak bilinir ve korunma oranı cok yuksek olmayan maskelerdir. Haliyle ikinci tur dediğimiz cerrahi maskeleri daha cok hastalık şuphesi taşıyan hatta virusu kapmış olan hastalarda, hastalığı etrafa yaymaması icin, cevresindeki insanları koruma amaclı olarak kullanmalarını oneriyoruz.
  Maskeleri devamlı cıkarıp takmak, elle temas etmek doğru değildir. Zamanla nemlenen ıslanan maskeler bir sure sonra daha sağlıksız olacaktır. Bu maskeleri gun boyu takıp cıkartmak, boynunuzun altında tutmak, cebinize koyup cıkartmak da doğru kulanım değil. Kullandığınız ve nemlenen, uzerine birkac kez oksurduğunuz maske tekrar kullanılmaz. Cunku ıslanan, nemlenen maske, virusler ve bakterilerin coğalması icin uygun hale gelir. Bu da sağlık acısından daha tehlikeli bir durum oluşturur.

  Hasta kşilerin takması daha uygun

  Maskeyi hasta kişilerin başkasına virus bulaştırmaması icin onerdiklerini ifade eden Uzm. Dr. Sevgican, insanların hapşırırken, oksururken bir mendile oksurmesi, koluna oksurmesi gibi etrafı koruyucu şekilde hareket etmesinin doğru olacağını, yuksek ateş, oksuruk gibi virusu kapmış olma olasılığı olan ve tetkikleri devam eden hastaların ise başkalarına virus sacmamak icin cerrahi maske takmasının uygun olacağını ifade etti.
  Ayrıca toplum sağılığını korumak adına maskelerin kullanıldıktan sonra cevreye atılmaması gerektiğinin de altını cizen Dr. Sevgican, diğer insanların da sağlığını korumak icin buna bilhassa onem gostermemiz gerektiğini soyledi.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.