Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  8.063
  Konu
  8083
  Üye Avatarı

  Mesaj:8.063

  Konu:8083

  Aldığı Beğeni:0  Jerry YangHakkındaJerry Yang
  (06-11-1968)06-11-1968 (yaşı 49)
  Taipei, TayvanİkametLos Altos Hills, Kaliforniya, ABDMeslekGirişimciAktif Yıllar1995-BurcuAkrepEşiAkiko YamazakiBoyu170 cmKilosu60 kgJerry Yang 6 Kasım 1968’de Tayvan – Taipei’de doğmuş olan Yahoo’nun eski CEO’su olarak bilinen internet girişimcisidir. San Jose’deki Sierramont Orta Okulu ve Piedmont Hills Lisesine kabul edilen unlu girişimci, daha sonra Stanford Universitesi’ne gitti ve 1990’da aynı anda lisans ve elektrik muhendisliği dalında yuksek lisans yaptı.
  Doktora eğitimine devam ederken, Stanford Universitesi’nde ofisini paylaştığı David Filo ile tanışan Jerry Yang, internetin tanıtılmasıyla iki genc yeni teknolojiye bağımlı hale geldiler ve genellikle internette sorf yapmak icin saatlerini harcadılar. Yavaş yavaş web’de gezinmenin zor olduğunu fark eden ikili, sınıflandırılmamış verilerin karmaşası nedeniyle bunun olduğunu cozumlediler. Bu sorunun ustesinden gelmek icin, web sayfalarını konuya gore duzenleyen bir yazılım tasarladılar ve Jerry ve David’in World Wide Web Kılavuzu ismiyle kendi web sitelerini kurdular.
  Aylar icinde sitenin en sevdikleri web sayfalarını bulmanın bir yolunu arayan binlerce insanı cektiğini keşfeden ikili, site cok sık ziyaret edildiğinden, site adını biraz daha basit ve eğlenceli bir isim olan Yahoo olarak yeniden adlandırmaya karar verdiler. Şirketi satmak icin teklifler aldıysalar da, teklifleri kabul etmediler ve Yahoo’yu daha da iyi bir arama motoru haline getirme calışmaya devam ederek, 1995’te kendi şirketlerini kurmak icin finansal destek aldılar.
  Doktora tezlerini bitirdikten altı ay sonra calışmalarını bırakan ve bunun yerine Yahoo! A.Ş. şirketini Mart 1995’te kuran ikili, 1996 yılında şirketi halka actılar ve hisse senetleri ilk kez halka satışa sunulmuş oldu. Kısa surede milyoner olan Jerry Yang, Mart 1995’ten Ocak 2012’ye kadar şirketin Baş Yahoo unvanını kazandı ve 2007’den 2009’a kadar CEO’su olarak gorev yaptı.
  2000’den 2012’ye kadar Cisco Systems’in Bağımsız Yonetici gorevini de yuruten Jerry Yang, 2007’de Yahoo! yonetim kurulunda istifa ettikten sonra aynı yıl bir yatırım şirketi olan AME Cloud Ventures’ı kurdu. Kuruluşundan bu yana firma, Tango, Evernote ve Wattpa olmak uzere 50’den fazla yeni işletmeye fon sağladı.
  Kasım 2013’ten beri Workday, Inc kuruluşunda bağımsız bir direktor olarak calışan Jerry Yang, ayrıca Alibaba Group Holding Limited’in Bağımsız Direktoru olarak gorev yapmaktadır. Kasım 2014’ten beri Lenovo Group Limited’in Bağımsız bir İcracı Olmayan Direktoru olan unlu girişimci, Stanford Universitesi Mutevelli Heyeti’nde gorev yapıyor.
  InfoGear Technology Corporation, American Internet Corporation, PipeLinks Inc. ve ZDNet Inc. gibi ceşitli diğer şirketlerin direktorluğunu yapan Jerry Yang, 2018’de Forbes’in acıkladığı rakamlara gore 2,7 milyar USD’lik bir servete sahiptir.
  Jerry Yang’ın Aldığı Oduller

  Jerry Yang 1999’da MIT Technology Review TR100’de, 35 yaşın altındaki dunyadaki en iyi 100 yenilikciden biri secildi.
  Unlu girişimci web’deki En Etkili 25 En Unlu Erkekler listesinde yer alıyor.
  Jerry Yang’ın Kişisel Hayatı

  Jerry Yang 1992 yılında Stanford Universitesi’nde oğrenim gorurken tanıştığı Akiko Yamazaki ile evlidir. Akiko, endustriyel muhendislik diplomasına sahiptir ve Vahşi Yaşam Koruma Ağında calışmaktadır.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.