Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  8.063
  Konu
  8083
  Üye Avatarı

  Mesaj:8.063

  Konu:8083

  Aldığı Beğeni:0  James DysonHakkındaJames Dyson
  (02-05-1947)02-05-1947 (yaşı 70)
  Cromer, Birleşik KrallıkİkametChelsea, Londra, Birleşik KrallıkMeslekMucitAktif Yıllar1970-BurcuİkizlerJames Dyson 2 Mayıs 1947’de Birleşik Krallık – Cromer’de dunyaya gelmiş olan toz torbasız elektrikli supurgesini icat eden İngiliz mucididir. 1956-1965 yılları arasında Holt’ta bir yatılı okul olan Gresham’s School’a giden unlu mucit, oğrenci statusunde mukemmel bir performans sergiledi. Mezun olduktan sonra Londra’ya giden ve Royal College of Art’da (1966-70) mobilya ve ic mimarlık eğitimi gormeden once bir yıl boyunca (1965-66) Byam Shaw Sanat Okulu’nda okuyan James Dyson, daha sonra muhendisliğe gecti.
  1970’de mezun olduktan sonra Rotork Controls Ltd., Bath, Somerset’de goreve başlayan unlu mucit, burada, genc yetenekleri teşvik eden patronu Jeremy Fry ile calışma şansına sahip oldu. Patronu, James Dyson’u bir urun tasarlamada daha once hicbir tecrubesi olmamasına rağmen, bir hızlı iniş teknesi tasarlamakla gorevlendirdi. Patronuyla birlikte calışarak, kucuk bir iniş teknesine benzeyen duz govdeli, yuksek hızlı bir deniz aracı olan Rotork Deniz Kamyonunu tasarlayan unlu mucit, 1974’te ilk orijinal icadı olan Ballbarrow’u hazırladı. Geleneksel bir tasarıma kıyasla artan manevra kabiliyetine olanak tanıyan, celik cercevede kalıplanmış bir plastik huniyi ve kuresel bir plastik tekerleği iceren el arabası tasarımının bir varyasyonu idi.
  1970’lerin sonlarında elektrikli supurge ile ilgili bir sorunla karşı karşıya kalan James Dyson, toz torbası sisteminin cihazın etkin performansını engellediğini hissetti. Boylece daha etkili olabilecek bir torbasız elektrikli supurge tasarlama fikri uzerine calışmaya başladı. Kirleri toplayan ve emme gucunu kaybetmeyecek bir elektrikli supurge yaratmak icin siklonik ayırma fikrini bulan James Dyson, beş yıl boyunca yorulmak bilmeden tasarımlarıyla ilgili calıştı ve sonunda 1983’te G-Force temizleyicisini tasarladı.
  Urununu İngiltere’de alacak herhangi bir distributor bulamadı, bu yuzden katalog satışlarıyla Japonya’da piyasaya surdu. Urun Japonya’da cok populer hale geldi ve satışlarından elde ettiği gelirle 1993 yılında İngiltere’nin Wiltshire şehrindeki Malmesbury’de Dyson Ltd. Şirketini acan unlu mucit, 1993 yılında İngiltere’de Dyson DC01 elektrikli supurgesini piyasaya sundu. Cihaz, birkac yıl icinde ulkenin en cok satan elektrikli supurgesi oldu. Bu modelin başarısını takiben, sonraki yıllarda birkac geliştirilmiş versiyon daha ureten James Dyson, 2006 yılında, ısı kullanmak yerine suyla calışan hızlı kurutucu olan Dyson Airblade’yi piyasaya surdu. Bu tasarım geleneksel elektrikli kurutuculardan daha az enerji kullanır ve daha hızlı kuruma olanağı tanır.
  James Dyson Kitapları

  Yazmış olduğu tum kitaplar şu şekildedir;
  Against the Odds: An Autobiography (1997)
  A history of great inventions (2001)
  Dans la cour des grands (2003)
  Mammoth Book of Great Inventions (2004)
  James Dyson Serveti

  2018 Forbes dergisi verilerine gore 5,6 milyar USD değerinde bir servete sahiptir.
  James Dyson’ın Aldığı Oduller ve Başarıları

  1996’da İngiliz İmparatorluğu Duzeni (CBE) Komutanı olarak atandı. 1997’de Prince Philip Tasarımcıları Odulu’nu aldı.
  2007 Yılbaşı Şereflerinde Şovalye Lisans yaptı.
  James Dyson’ın Kişisel Hayatı

  1968’de bir sanat oğretmeni ve ressam olan Deirdre Hindmarsh ile evlenmiş, ciftin 3 cocuğu olmuştur.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.