Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünyanın En Ünlü Budist Tapınakları

Gizemli

Member
Katılım
25 Tem 2019
Mesajlar
133
[h=2]Dünyanın En Ünlü Budist Tapınakları[/h][h=3]1. Haeinsa Tapınağı[/h]
Budist-Tapinaklari-Haeinsa.jpg

Haeinsa (Yumuşak Denizde Yansıma Tapınağı), Güney Kore’deki en önemli Budist tapınaklardan biri. Tapınak ilk olarak 802’de inşa edildi ve Haiensa 1817’de bir yangında yıkıldıktan sonra 19. yüzyılda yeniden yapıldı. Yangın sırasında tapınağın en büyük hazinesi olan 81 bin 258 ahşap bloğa yazılan Budist kutsal kitaplarının tam bir kopyası (o Tripitaka Koreana) ateşten sağ çıktı.
[h=3]2. Wat Arun[/h]
Budist-Tapinaklari-Arun.jpgChao Phraya Nehri’nin Thonburi tarafında bulunan Wat Arun (Şafak Tapınağı), Bangkok’un en eski ve en ünlü simgelerinden biri. Tapınak, Budist kozmolojisinde evrenin merkezi olan Meru Dağı’nın mimari bir temsili. Adına rağmen, Wat Arun’un en güzel manzarası güneşin arkasından battığı akşam saatlerinde görülüyor.
[h=3]3. Pha That Luang[/h]
Budist-Tapinaklari-Pha-That-Luand.jpg

Vientiane’de bulunan Pha That Luang (Lao’daki Büyük Stupa), Laos’taki en önemli anıtlardan biri. Stupa’nın çeşitli terasları var ve her seviye Budist aydınlanmasının farklı bir aşamasını temsil ediyor. En düşük seviye maddi dünyayı temsil ederken en üst seviye hiçlik dünyasını temsil ediyor. Pha That Luang, 16. yüzyıldan daha eski bir Kmer tapınağının kalıntıları üzerine inşa edildi. Tapınak 1828’de bir Siyam istilası ile yok edildi ve daha sonra 1931’de Fransızlar tarafından yeniden inşa edildi.
[h=3]4. Jokhang[/h]
Budist-Tapinaklari-Jokhang.jpg

Lhasa’daki Jokhang Tapınağı, her yıl binlerce hacıyı cezbeden Tibet Budizm’indeki en önemli kutsal yer. Tapınak, 7. yüzyılda Kral Songtsän Gampo tarafından inşa edildi. Moğollar Jokhang tapınağını birkaç kez yağmaladı ancak bina hayatta kaldı. Bugün tapınak kompleksi yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor.

[h=3]5. Todaiji Tapınağı[/h]
Budist-Tapinaklari-Todaiji.jpg

Nara’daki Todaiji (Büyük Doğu Tapınağı), Japonya’daki en önemli ve ünlü Budist tapınaklardan biri. Tapınak, 8. yüzyılda İmparator Shomu tarafından Japonya’nın tüm Budist tapınaklarının baş tapınağı olarak inşa edildi. Bugün Todaiji’nin orijinal binalarından çok azı kaldı. Daibutsuden (Büyük Buda Salonu) çoğunlukla 1709’da inşa edildi. Todaiji Tapınağı, Japonya’nın en büyük Buda heykellerinden birine ev sahipliği yapıyor ve orijinal yapının sadece üçte ikisi kadar büyük olmasına rağmen dünyanın en büyük ahşap binası.
[h=3]6. Boudhanath[/h]
Budist-Tapinaklari-Boudhanath.jpg

Katmandu banliyösünde bulunan Boudhanath, dünyanın en büyük stupalarından biri. Nepal’deki Tibet Budizm’inin merkezi olan Boudhanath’a son 20 yılda Tibet’ten birçok mülteci yerleşti. Yapı, kulenin dört tarafında bulunan Buda’nın Gözleri ile ünlü. Bir önceki Mughal işgalcileri tarafından yıkılmadan önce mevcut stupanın 14. yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor.
[h=3]7. Mahabodhi Tapınağı[/h]
Budist-Tapinaklari-Mahabodhi.jpg

Mahabodhi (Büyük Aydınlanma) Tapınağı, Hindistan’daki Bodh Gaya’da bulunan Budist bir stupa. Ana kompleks Gautama Buda’nın aydınlanma kazanmış olduğu orijinal Bodhi Ağacının soyundan gelen ağaca ev sahipliği yapıyor ve Budizm’deki en kutsal mekan olarak sayılıyor. Buda’nın aydınlanmaya kavuşmasından yaklaşık 250 yıl sonra İmparator Asoka, aynı yerde bir tapınak inşa etti. Mevcut tapınak, 5. ve 6. yüzyıldan kalma bir tapınak.
[h=3]8. Shwedagon Pagoda[/h]
Budist-Tapinaklari-Shwedagon.jpgYangon’daki Shwedagon pagodası (Altın Pagoda) Myanmar’ın en kutsal Budist tapınağı. Shwedagon’un kökleri antik çağda kayboluyor ancak pagodanın ilk kez MS 6. ve 10. yüzyıllar arasında Bagan döneminde Mon tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Tapınak kompleksi parlak renkli stupalarla dolu. Tapınağın asıl ilgi odağı tamamen altın kaplı 99 metre yüksekliğindeki ana stupa.