Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun!

Gorkem

Magazin.biz.tr
Katılım
31 Ara 2019
Mesajlar
632
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yılı kutlu olsun. Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere kazandırdığı en büyük devrimlerden olan cumhuriyet, bu yıl koronavirüs nedeniyle törenler etkilense de kalplerde aynı coşkuyla kutlanıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 1042


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşlarıyla bize bıraktığı en değerli miras olan Cumhuriyet, bugün 97 yaşında. Atamızın 10. Yıl Nutku'nda "kutlu gün" olarak bahsettiği ve "Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü" dediği Türkiye Cumhuriyeti, mirasına sıkı sıkı sarılmaya devam ediyor.
Bu yılki Cumhuriyet Bayramı çok farklı duygularla kutlanıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 1043

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşadığımız mesafeli sosyal hayat, kutlama programlarını etkilese de maskelerin altındaki yüzler yine bayram sevincini taşıyor.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde verilen Milli Mücadele, 29 Ekim 1923'te milli güçlerin zaferi ile sonuçlandı.
29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet, Ankara'da 101 pare top atışı ile duyuruldu.
Cumhuriyet'e doğru giderken Milli Mücadelede bir çok adım atıldı. 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışı bunun ilk adımıydı. 29 Ekim 1923'e giderken halifelik ve saltanat kaldırıldı. Bunlarının sonunda Milli Mücadele verirken, her zaman "Milli egemenlik" vurgusunu yapan Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük eseri 29 Ekim 1923'te gerçekleşti.
Cumhuriyetimiz 97 yaşında. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda ikinci yüzyıla doğru gidiyoruz. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!